Jak wygląda nauka czytania i pisania? Jak nauczyć dziecko czytać? Jaką metodę wybrać? Jak uczyć, jednocześnie nie zniechęcając dziecka? W jaki sposób łączyć zabawę i czytanie? Jak Pani to robi?- takie pytania od rodziców mam właściwie przez cały rok. Wbrew pozorom nauka czytania nie jest taka prosta, jakby się mogło wydawać, zwłaszcza dotyczy to dzieci z nieprawidłowościami rozwojowymi (np. z autyzmem).

Wielkie sukcesy małych ludzi

Naukę czytania mogą rozpocząć dzieci już od trzeciego roku życia. Zdarzają się jednak takie, które przygotowuję do wczesnej nauki czytania już od drugiego roku życia. Co ciekawe, mogę pochwalić się sukcesami tych dzieci, które nauczyłam płynnie czytać już w trzecim roku życia. I wiecie co? Największe zdziwienie miały wychowawczynie w przedszkolu, które według słów rodziców mówiły na przykład tak: “Nie uwierzy Pani co się stało! On czyta! Wszystko czyta, podpisy, gazety, reklamy na drodze!”( do mamy dziecka).

Nie do uwierzenia? A jednak! A za sukcesami tych dzieci wiecie kto stoi? Nie ja, ale rodzice! Cudowni rodzice, którzy poświęcają swój wolny czas, często umęczeni po pracy, wytrwale, niezmiennie, czasem z buntem (bo nie wychodzi), brną do celu. A ja? Ja tylko jestem drogowskazem, pokazuję którędy i jak iść do przodu.

Od pewnego czasu prowadzę indywidualne spotkania online dla rodziców, którzy pragną nauczyć dziecko czytania, krok po kroku. Chcesz zapisać się na szkolenie ”Jak nauczyć dziecko czytać?”

napisz lub zadzwoń!

Nauka czytania - metodologia

Naukę czytania prowadzę stosując różnorodne metody terapeutyczne, korzystając z różnych pomocy proponowanych przez fachowe wydawnictwa. Dlatego dzieci, te w normie jak i z obniżoną sprawnością intelektualną, szybko uczą się czytać. Dzieję się tak, ponieważ nie wprowadzam nauki głoskowania czy literowania. Jeśli przedszkole, do którego uczęszcza dziecko, również tego nie wprowadza, to klaszczę w ręce z radości, bo jestem pewna, że nauka pójdzie błyskawicznie. Kiedyś, właściwie jeden raz w życiu, zdarzyło mi się najbardziej delikatnie jak umiem edukować przedszkolankę o szkodliwości literowania. Bardzo tego pożałowałam, bo pewnych rzeczy się nie zmieni, nie wykorzeni. Nie jestem mądralą, nie pozjadałam wszystkich rozumów, wymyślili to mądrzejsi ode mnie. Jednak pewni ludzie pozostają nieugięci co do swoich metod. No cóż, nie zmienimy świata na siłę.

Czego unikać ucząc dziecko czytania?

Poniżej przedstawiam kilka istotnych elementów, które proponuję unikać podczas nauki czytania:

  • dzielić wyrazów na głoski,
  • stosować czcionki szeryfowe,
  • literować (es – o – ka = sok).

Dlaczego nie uczę głoskowania / literowania?

Bo wyizolowana głoska / litera nie posiada znaczenia! Znaczenie mają ciągi sylab lub liter. Jeśli przypiszemy znaczenie literze (np. S jak sanki) umysł dziecka dostaje obraz, a z kolei takie odwołanie do obrazu uniemożliwia mu czytanie. Dziecko czytające sylaby tworzy schemat, rozpoznawany przez nie w różnych wyrazach. Dzięki temu powtarza te wzorce, zidentyfikuje je też później w innych zdaniach.

Istotne kwestie w nauce czytania

Ucząc dzieci czytania warto znać następujące po sobie etapy. Bardzo ważne jest też odkrywanie wspólnej radości dziecka – terapeuty – rodziców. Bywa, że w pierwszym etapie rodzice przeżywają lęk i załamanie, bo coś może być za trudne. Warto wtedy modyfikować program i wspierać rodziców. Z doświadczenia wiem, że to dzieci najwcześniej i najbardziej doświadczają emocji dorosłego. Bywa, że negatywne podejście innych osób, utrudnia im naukę czytania.

Jak wygląda nauka pisania?

Młodsze dzieci powinny pisać drukiem. Tak też dzieje się w wielu krajach takich jak Niemcy, Szwecja, Austria. Dzieci przez pierwsze 3 lata nauki piszą drukowanymi literami. Podczas prowadzonych przeze mnie zajęć logopedycznych dzieci samodzielnie podpisują np. obrazki.

Serdecznie zachęcam do skorzystania z zakupu mojej pomocy logopedycznej pt.: „Jak nauczyć dziecko czytać? Samogłoski w zabawie”. Są to Karty pracy dla dzieci z Zespołem Downa, z Autyzmem, z Afazją oraz dla dzieci w normie intelektualnej. Przeznaczone są dla dzieci od 2 roku życia.

Chcesz kupić pomoce?

Jeżeli zastanawiasz się nad kupnem materiałów „Jak nauczyć dziecko czytać? Samogłoski w zabawie” do samodzielnego prowadzenia ćwiczeń w zakresie nauki czytania, to świetnie trafiłeś. Skontaktuj się ze mną w celu realizacji transakcji.

Inne moje publikacje:

Zestaw odpowiednio dobranych ćwiczeń przeznaczonych dla dzieci i dorosłych, chcących poprawić mowę, pamieć, koncentrację, uwagę.

Zestaw praktycznych zadań i ćwiczeń wspomagających naukę mówienia oraz myślenia wraz z omówieniem.