Zabawa może wspomagać rozwój mowy. Ćwiczenia w naturalny sposób pomagają w doskonaleniu sprawności komunikacyjnych dziecka. Przedstawione tutaj ćwiczenia kodowania, spostrzegania i utrwalania głoski „R” z entuzjazmem przyjmowane są przez dzieci. Można je wykorzystać w trakcie zajęć logopedycznych, domowych, przedszkolnych, szkolnych oraz zajęć pozalekcyjnych w świetlicy szkolnej. Można je dowolnie modyfikować, zmieniając poziom trudności, w zależności od potrzeb i wieku dziecka. Możemy bawić się w domu, w ogrodzie, na wakacjach, ucząc dzieci przez zabawę.

W jaki sposób bawić się z dzieckiem?

Wydrukuj dwukrotnie obrazki z załącznika nr 1. Pierwsze posłużą jako wzór, drugie wytnij po liniach, tworząc kwadraciki z obrazkami. Obrazki może też wyciąć dziecko, jeśli potrafi posługiwać się nożyczkami. Pokaż dziecku, jak ma układać obrazki w pustych kratkach (załącznik nr 2).

ćwiczenia kodowanie
kodowanie tabela

ćwicz kodowanie!

W swojej ofercie posiadam zestaw składający się z 16 kart ćwiczeń z zakresu kodowania. Jeżeli jesteś zainteresowany kupnem kompletu materiałów w oryginalnym rozmiarze do druku (plik PDF) – napisz lub zadzwoń do mnie.  Cena zestawu: 10 zł

zestaw gier kreatywnych

Przebieg ćwiczenia

ćwiczenia wyboru

Prowadzący rozkłada przed dzieckiem/ lub dziećmi w grupie kwadraciki z ilustracjami. Nazywa je po kolei, linearnie, wskazując palcem od lewej do prawej strony:

drzewo, choinka, palma, drzewo, lody, autobus, świeczka, kwiatek, oko, chleb, bułka, ser.

Następnie wskazuje pierwszy obrazek: drzewo i pyta: Co to?, Gdzie taki sam?
Dziecko przykleja według wzoru, u dołu kartki, poszczególne elementy (wersja trudniejsza).

Możesz też użyć wersji łatwiejszej, w tym celu wydrukuj dodatkową kartę 2, gdzie dziecko wkleja wprost do kratek poszczególne elementy.

ćwiczenia klejenie

Jeśli zdarzy się, że dziecko początkowo się myli, możesz wskazać mu miejsce, gdzie powinien znajdować się obrazek.

W trakcie ćwiczeń wskazuj różne obrazki i zadawaj pytania: Co to? – dziecko odpowie :”świeczka.”
Jakiego koloru jest świeczka?, Gdzie można ją kupić?
W ten sposób budujesz wiedzę o otaczającym świecie i wzbogacasz słownik dziecka.

ćwiczenia kolorowe obrazki

Oto gotowy obrazek. Możesz go wykorzystać w innym dniu, bawiąc się jeszcze raz ze swoją pociechą. Zagraj z nim w memory, układaj proste wyrażenia, zdania. Możesz opisywać też obrazek, a dziecko zgaduje, co to jest.

ćwiczenia czarno białe

Możesz też użyć wersji czarno- białej. Jest trudniejsza, ale pozwoli usystematyzować wiedzę dziecka. Podobnie jak w kolorowej wersji, pokaż dziecku w jaki sposób ma układać obrazki: zacznij od lewej strony, po kolei.

Jeśli pracujesz z starszym dzieckiem, zapytaj w którym z obrazków dziecko słyszało głoskę „R”. Może ten obrazek pokolorować. Z powstałym wyrazem dziecko może układać wyrażenia przy użyciu przymiotnika, np.: ser- jaki? żółty ser, biały ser, zamrożony ser, drogi ser

To samo dotyczy innych wyrazów:

Jakie drzewo? – rude,
Jaka choinka? – oszroniona,
Jaka palma? – droga,
Jakie lody? – kolorowe, mrożone,
Jaka źrenica? – czarna, brązowa
itd.

Powodzenia!

Pomoce logopedyczne

Zastanawiasz się nad kupnem dodatkowych materiałów do samodzielnej pracy z dzieckiem w domu? W ofercie posiadam kilka innych publikacji, które mogą Cię zainteresować. Napisz lub zadzwoń – zapoznam Cię ze szczegółami oferty.

Moje publikacje:

Zestaw wyselekcjonowanych pomocy logopedycznych przeznaczonych dla dzieci z Zespołem Downa, z Autyzmem, z Afazją oraz dla dzieci w normie intelektualnej.

Zestaw odpowiednio dobranych ćwiczeń przeznaczonych dla dzieci i dorosłych, chcących poprawić mowę, pamięć, koncentrację, uwagę.

Zestaw praktycznych zadań i ćwiczeń wspomagających naukę mówienia oraz myślenia wraz z omówieniem, przeznaczone dla dzieci z Zespołem Downa, z Autyzmem, z Afazją, Alalią oraz dla dzieci w normie intelektualnej