Zabawy logopedyczne wspomagają proces rozwoju mowy. Przedstawione ćwiczenia w naturalny sposób pomagają w doskonaleniu sprawności komunikacyjnych małego dziecka. Moje autorskie ćwiczenia kodowania, spostrzegania i logicznego myślenia z entuzjazmem przyjmowane są przez małe dzieci. Niektóre z ćwiczeń można śmiało wykorzystać w trakcie zajęć przedszkolnych lub szkolnych. Można je dowolnie modyfikować, zmieniać poziom trudności w zależności od potrzeb i wieku dziecka. Możemy bawić się w domu, w gabinetach logopedycznych, ucząc dzieci przez zabawę.
Przykładowe ćwiczenia i zabawy z dzieckiem
Prowadzący rozkłada przed dzieckiem lub dziećmi w grupie ilustracje, które tworzą pary. Nazywa je po kolei:
- zebra – ma paski,
- słoń – ma trąbę,
- lew – ogon,
- jeż – kolce,
- ślimak – muszlę,
- kwiat – płatki.
Następnie dorosły rozcina wszystkie elementy przy dziecku, miesza je. Zadaniem dziecka jest uporządkować to co pasuje, dobrać w pary i nazwać.
Dziecko może układać kartoniki pod spodem obrazka lub przyklejać samodzielnie klejem. Czynności klejenia przeznaczona jest dla dzieci starszych i wymaga precyzyjnych ruchów dłoni oraz koordynacji ręka – oko.
Możemy również zadawać pytania do powstałego obrazka, np.:
- Kto ma paski?
- Kto ma trąbę?
- Kto ma kolce?
- Kto ma muszlę?
- Kto ma ogon?
- Co ma kwiatek?
Dziecko może wówczas wskazać obrazek lub udzielić odpowiedzi na zadane pytanie.
Inne ćwiczenia logopedyczne
Podobnie postępujemy przy drugim zadaniu. Prowadzący rozkłada przed dzieckiem ilustracje, które utworzą pary: Buda w paski – paski, ptak – dziób, flakon w kratkę – obrus w kratkę, biedronka – kropki, mors – kły, muchomor w białe kropki – kropki. Następnie wycinamy i mieszamy kolorowe kartoniki. Przedmioty stają się nieuporządkowane. Zadaniem dziecka jest ułożenie w pary i nazwanie. Warto zaznaczyć ,że wersja w kolorze jest łatwiejsza dla dziecka.
Podczas przyklejania/ układania obrazków, możemy zadawać dziecku pytania:
- Kto mieszka w budzie?
- Kto ma dziób?
- Gdzie są kropki?
- Gdzie jest kratka?
- Kto ma kły?
W ten sposób budujemy słownik dziecka oraz kształtujemy logiczne myślenie oraz spostrzegawczość.
Tak oto wygląda poprawnie wykonane ćwiczenie.
napisz lub zadzwoń!
Jeśli potrzebujesz diagnozy, konsultacji logopedycznej lub ukierunkowanej terapii – świetnie trafiłeś! Chętnie służę pomocą zarówno dzieciom, jak i dorosłym.
Różny poziom trudności ćwiczenia
Następny zestaw jest trudniejszy, czarno – biały. Przedstawia on wszystkie obrazki ułożone kolejno, jeden obok drugiego.
Jeśli dziecko ma kłopoty z ułożeniem większego obrazka, rozcinamy kartkę z obrazkami na połowę. W ten sposób powstaje łatwiejsza forma ćwiczeń.
Gotowa praca, może być przyklejona do zeszytu ćwiczeń. Dziecko może też w dowolny sposób kolorować powstałą planszę i bawić się jeszcze raz.
Pobierz ćwiczenia
Oto pierwszy zestaw z cyklu: ”Kreatywne gry bez prądu”, gdzie zadaniem dziecka jest odnalezienie odpowiedniego rysunku, który tworzy logiczny związek z obrazkiem umieszczonym na kartkach. Ćwiczenia uczą dostrzegania związków między obrazkami, logicznego myślenia, kojarzenia oraz wzbogacają słownictwo dziecka. Pomoc posiada system autokontroli na karcie startowej.
Powodzenia!