Jak postrzegana była leworęczność? Czy wiecie, że Albert Einstein i Leonardo da Vinci byli leworęczni? Wśród nich był też mój tata, być może jesteś też Ty lub Twoje dziecko. Każdy ma swoją historie, swoje doświadczenia w tym temacie. Jedni – książkową, wspaniałą terapię, inni drogę przez mękę, przestawiani byli z ręki lewej na prawą. Wysłuchałam wiele historii, czasem nie przespałam  nocy, tak bardzo przejęłam się historią i doświadczeniami niesprawiedliwego losu tak dzieci jak i dorosłych już ludzi.

Leworęczność dawniej i dziś

Przed laty podejrzewano, że leworęczny jest człowiekiem obdarzonym wyjątkowymi cechami. Bywało, że traktowany był okrutnie. Był bity po rękach, jeśli rysował lub pisał posługując się lewą dłonią. Powiedzmy sobie szczerze, leworęcznym nie było i nie jest łatwo.

Obecnie, naukowcy stwierdzili, że to geny decydują, która ręka będzie wybrana. Geny te ulokowane są w rdzeniu kręgowym. Badacze z Uniwersytetu w Oksfordzie potwierdzili, że to gen PCSK6 odpowiada za to, czy ktoś będzie leworęczny. Gen ten jest związany z asymetrią ciała (prawa – lewa strona).

Leworęczność – co ją wyróżnia?

Obecnie leworęczność utożsamiana jest z:

  • zdolnościami przywódczymi takiej osoby,
  • logicznym myśleniem,
  • kreatywnością.

U osób leworęcznych aktywowane są obszary w prawych okolicach mózgu, u praworęcznych – w lewej półkuli mózgu.

napisz lub zadzwoń!

Jeśli potrzebujesz diagnozy, konsultacji logopedycznej lub ukierunkowanej terapii – świetnie trafiłeś! Chętnie służę pomocą zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Jakie problemy napotykają dzieci z leworęcznością?

Pracując w gabinecie można zauważyć, że największym problemem dzieci leworęcznych jest prawidłowe trzymanie narzędzi pisarskich. W przedszkolu – utrzymanie łyżki, trzymanie widelca, generalnie posługiwanie się sztućcami. Bolesne staje się też trzymanie nożyczek. Problemem staje się też pisanie.

Drobne przeszkody, czy istotny problem?

Nie każde dziecko może pozwolić sobie na pióro dla leworęcznych. Mało kto wie, o długopisach i ołówkach dla leworęcznych dzieci. Prawie każdy znany mi leworęczny dzieciak z grupy przedszkolnej lub szkolnej miał umazane ręce atramentem lub pisakiem. Problemem stały się też różne zeszyty: na przykład kołonotesy, które uniemożliwiały właściwe położenie dłoni dziecka. Wiedzieliście, że są zeszyty z ukośną liniaturą dla dzieci? O ile łatwiej jest tam rozpocząć naukę pisania! Nie wspomnę już o usadzeniu dziecka leworęcznego w ławce z kolegą praworęcznym. Tutaj dopiero się działo!

Dedykowane produkty dla leworęcznych

Starsze leworęczne dzieci napotykają kłopoty w zakresie posługiwania się klawiaturą. Na szczęście są już klawiatury oraz myszki dla leworęcznych. Istnieje szereg przedmiotów dostosowanych dla leworęcznych osób, są one niestety bardzo drogie, aczkolwiek znacznie ułatwiają życie. Należą do nich: otwieracze do konserw, piła do cięcia i inne.

CIEKAWOSTKA

  1. Na Bliskim Wschodzie lewa ręka jest uważana za „ nieczystą”. Jeśli ktoś poda rękę lewą na powitanie lub co gorsza – je nią w towarzystwie – jest to uznawane za wielka obrazę. Można jej jedynie używać w toalecie do czynności samoobsługowych.
  2. Już w trzynastym tygodniu życia płodowego dziecka formuje się dominacja ręki. Można zauważyć też tendencję dziecka do ssania lewego lub prawego małego jeszcze kciuka. Niesamowite, prawda?
  3. W dniu 13 sierpnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych.

Podaj dalej!

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, będzie mi bardzo miło za udostępnienie go dalej!