Skąd pomysł na mobilny gabinet logopedyczny? Otóż, myśląc o założeniu gabinetu logopedycznego, brałam pod uwagę pracę w przedszkolu, współpracę z przychodnią, placówką medyczną oraz gabinet mobilny. Ostatecznie wybrałam jednak pracę w przedszkolach oraz gabinet mobilny. To pozwoliło mi na prowadzenie zajęć tak z dziećmi, jak i z dorosłymi. Dnia 1 czerwca 2016 roku ruszyła moja „Akademia Mowy”.

Dlaczego gabinet mobilny?

Pomysł zrodził się z obserwacji i chęci wsparcia. Z jednej strony powstał on z myślą o dorosłych, którzy ze względu na swoje dysfunkcje nie mogą się poruszać, z drugiej strony – pomoc tym rodzinom, którzy z rożnych przyczyn nie mogą do mnie dojeżdżać. Często są to: zmienna pogoda, brak środków transportu – autobusu, samochodu, absorbująca praca, wielodzietność, czasami zwykłe zmęczenie zniechęcające rodziców wyprawą do Bochni. W takich właśnie przypadkach, niezależnie od pory roku czy pogody, wsiadam na swój motor i z szumem wiatru, warkotem silnika – jadę na terapię. Motoru co prawda już nie mam, ale co tam, wspomnienia zostały!

logopeda z dojazdem

Mobilny gabinet od kuchni

Mobilny logopeda jest dość pracochłonną formą terapii. Trzeba być zorganizowanym i pilnować terminów oraz godzin wszystkich zajęć, mieć rękę na pulsie, a w międzyczasie poskramiać upływający nieubłaganie czas oraz niespodziewane korki na trasie. Do tego dochodzą plany pracy w przedszkolach, indywidualne zajęcia z dziećmi z dysfunkcjami oraz spotkania z rodzicami.

Tak więc, gabinet mobilny wygląda zupełnie inaczej niż stacjonarny i rządzi się swoimi prawami. Mobilnie, moja baza mieści się w skórzanej teczce. Nie mam możliwości nagłej zmiany przygotowanych zadań, czy sięgnięcia ręką po pomoce na półce. Dlatego wożę ze sobą zestawy dodatkowe dla najbardziej kreatywnych osób. Czasem, dorosły może być nieprzewidywalny, podobnie zresztą jak dziecko. Dlatego, mam zawsze pod ręką dodatkowe materiały dydaktyczne.

Wizyta logopedy - przygotowania

Dziecko w swoim domu czuje się swobodniej – jest przecież u siebie, a nagle ktoś każe mu wykonywać zadania. Dlatego na początku każdej domowej terapii bardzo dbam o to, by już na pierwszych spotkaniach udało się ustawić stolik tak, aby był on miejscem tylko terapii. Zależy mi na tym, aby dziecko czy dorosły czuł się przy mnie dobrze, bezpiecznie oraz komfortowo. Zajęcia z dorosłymi zazwyczaj odbywają się przy łóżku, lub przy stoliku, w zależności od potrzeb. Pracujemy w wybranym przez rodziców/ opiekunów pomieszczeniu, ale to ja ustalam reguły i zasady pracy. Z doświadczenia wiem, że najmłodsze dzieciaki mają największy kłopot w odnalezieniu się w zajęciach logopedycznych. Ważne jest, by nie rozpraszać uwagi dziecka jego własnymi, kolorowymi zabawkami. Dlatego zaleca się, aby nie rozpoczynać zabawy z dzieckiem tuż przed zajęciami terapeutycznymi.

Nie tylko mobilny gabinet na głowie

Poza mobilnym gabinetem logopedycznym prowadzę także zajęcia z przedszkolakami, co również wiąże się z potrzebą przemieszczania się. Dużo czasu zajmuje też praca w social media oraz prowadzenie bloga, dlatego bardzo cenię możliwość decydowania o czasie mojej pracy.

Terapia w Twoim domu

Jeśli jesteś zainteresowany ukierunkowaną terapią logopedyczną w Twoim domu – napisz lub zadzwoń. Chętnie służę pomocą zarówno dzieciom, jak i dorosłym.