Ważnym zadaniem wobec dzieci w wieku przedszkolnym jest przygotowanie ich do opanowania umiejętności czytania i pisania. Nie jest to łatwe dla wszystkich dzieci, ponieważ każde rozwija się indywidualnie. Aby dziecko mogło zrozumieć na czym polega czytanie, musi „złamać kod” – czyli nauczyć się dekodowania i rozumienia danego tekstu.

Ćwiczenia kreatywne dla dzieci

W mojej pracy terapeutycznej stosuję różne ćwiczenia wspomagające rozwój dzieci. Duży nacisk kładę na zadania analizy i syntezy sylabowej, rozpoznawanie rymów.

Ćwiczenia pt.: „Motyle” stworzyłam dla swojej pięcioletniej córki, która miała problemy z rozróżnianiem sylab na początku i na końcu wyrazu. Ćwiczenia te możesz wykorzystać dla swoich własnych dzieci. Mogą służyć jako karty pracy w przedszkolu lub w szkole ucząc przez zabawę.

motyl kolorowy
zestaw motyle

Ćwiczenia do pobrania

Kliknij przycisk poniżej i pobierz bezpłatny zestaw ćwiczeń logopedycznych „Motyle” mojego autorstwa. Znajdziesz tu również instrukcję wykonywania zadań przez dziecko.

Ćwiczenia "Motyle" - różne warianty

Karty pracy z motywem motyli można:
– wyciąć (dziecko ćwiczy posługiwanie się nożyczkami);
– pokolorować (ćwiczenie małej motoryki);
– wycięte motyle można przykleić do ściany (pobudzanie kreatywności poprzez tworzenie ciekawej dekoracji);
– łączyć według cech (ćwiczenie kategoryzacji);
– nad motylami można dopisać samogłoski (dziecko ćwiczy umiejętność czytania).

Pomysł na ćwiczenia

Inspiracją do ułożenia ćwiczeń o motylach była wizyta w największej ekspozycji w Bochni – ”Muzeum motyli Arthropoda” .Bochnia, to przepiękne miasto w którym mieszkam i które warto zwiedzić. Tym postem pragnę zachęcić do intensywnych ćwiczeń logopedycznych w domu, a także do odwiedzenia tego cudownego miejsca w Bochni. Moim celem jest też promowanie i wspieranie małych firm z terenu bocheńskiego.

Sprawdź inne moje publikacje:

Zestaw wyselekcjonowanych pomocy logopedycznych przeznaczonych dla dzieci z Zespołem Downa, z Autyzmem, z Afazją oraz dla dzieci w normie intelektualnej.

Zestaw odpowiednio dobranych ćwiczeń przeznaczonych dla dzieci i dorosłych, chcących poprawić mowę, pamięć, koncentrację, uwagę.

Zestaw praktycznych zadań i ćwiczeń wspomagających naukę mówienia oraz myślenia wraz z omówieniem, przeznaczone dla dzieci z Zespołem Downa, z Autyzmem, z Afazją, Alalią oraz dla dzieci w normie intelektualnej

Zapraszam do kontaktu!

Jeśli potrzebujesz konsultacji lub ukierunkowanej terapii logopedycznej – napisz lub zadzwoń. Chętnie służę swoją pomocą zarówno dzieciom, jak i dorosłym.