Kiedy pisze ten post słucham mojej ulubionej muzyki. Wtedy jakoś tak szybciej i z zaangażowaniem przelewam myśli na pulpit komputera. Poza tym muzyka sprawia, że człowiek jest weselszy. Naukowcy twierdzą, że podczas słuchania ulubionych piosenek uwalnia się dopamina, która wprawia nas w dobry nastrój. Tak też jest i u mnie. Ale do rzeczy…

 

Dzień Kobiet dniem wyjątkowym

Gdybym zapytała Was dlaczego obchodzimy Dzień Kobiet, co byście mi odpowiedzieli? Moje znajome oraz rodzice, czy dorośli, którzy przychodzą do mnie na terapię logopedyczną już odpowiedzieli na to pytanie. Przyznam, że czasami mnie zaskakiwaliście niebanalnymi odpowiedziami. Jakie to były odpowiedzi? W większości tego typu:

  • „Dzień Kobiet obchodzimy, aby docenić kobietę za jej trud, macierzyństwo”,
  • „Za to, że zawsze mogę liczyć na moją żonę”,
  • „To dzień, w którym uświadamiam sobie, ile znaczy dla mnie moja dziewczyna”,
  • „Dla mnie Dzień kobiet jest taki sam jak inny, niczego to nie zmienia”,
  • „Obchodzimy Dzień Kobiet, aby poczuć się jeszcze bardziej wartościową kobietą”,
  • „Wymysł ludzkiej głupoty” (opinia mężczyzny),
  • „Po to utworzyli dzień baby, aby jej kupić coś fajnego”,
  • „Po to mamy Dzień Kobiet, aby pokazać facetom, że to my jesteśmy najważniejsze, ważniejsze niż mężczyźni. A facet jak jest to jest, a jak go nie ma, to nie ma”,
  • „Dzień kobiet jest po to, aby wyciągnąć portfel i kupić coś kobicie”.

Trochę było śmiechu, zapisując Wasze cytaty. Niektóre były niecenzurowane, więc je tutaj nie zacytuje.

Moje zdanie na temat „Dnia Kobiet” jest takie, aby pamiętać o tym międzynarodowym święcie, owszem, bo to bardzo miłe. Jednak w tym wszystkim ważne są pozytywne, przyjacielskie relacje w pozostałe dni i okazywanie szacunku nie tylko „od święta”.

Jakie bywają kobiety?

Niezależne i uzależnione od innych, kobiety domowego ogniska i takie, które tego nie lubią, opiekuńcze i troskliwe oraz takie, którym na niczym nie zależy, intrygujące i nie intrygujące, kobiety wojowniczki, oraz pasywne, godzące się z codziennym losem, intelektualistki i takie, które tej nazwy nie cierpią, biznesmenki, romantyczki, szczęśliwe i niezbyt szczęśliwe, z mozaiką śmiechu oraz łez, z kombinacją przeróżnych emocji, z zaletami i wadami.
Dużo tego. Każda z nas jest inna i pewnie nie sposób wymienić wszystkiego. Znam setki historii o kobietach – bohaterkach, co to za panie? Penthesilea- która wynalazła topór. Niesamowite, prawda? Ciekawe dla kogo? Hypatia- matematyczka i filozof, Tabitha Babbitt- skonstruowała piłę tarczową! W sumie, według odkryć archeologów, połowa wikińskich wojowniczek to kobietki!

ja i kwiaty na dzień kobiet
chłopiec wręcza kwiaty
logopeda z dzieckiem i czekoladkami

Zdjęcia wykorzystane za zgodą rodziców.

Jak to jest z tym świętem kobiet?

Obchodzone co roku, 8 marca, zostało ustanowione, żeby wyrazić szacunek ofiarom walki o równouprawnienie kobiet.
W Polsce Dzień Kobiet obchodzi niemal każdy, zaczynając od przedszkolaków, po młodzież czy dorosłych. Mali dżentelmeni w wieku przedszkolnym śpiewają piosenki, wykonują laurki lub recytują wiersze dla swoich mam lub babci. Nastolatkowie oraz dorośli wręczają kwiaty lub słodycze. Niektórzy organizują kolację przy świecach lub wspólny wyjazd.
Moja starsza sąsiadka wspomina czasy, kiedy panowie kupowali w tym dniu tradycyjnie goździki i rajstopy z klinem. Piło się wtedy herbatę i jadło ciasto własnego wypieku.

Obecnie tradycyjnymi kwiatami stają się tulipany. W tym wszystkim jednak liczy się pamięć, a komplementy sprawią każdej kobiecie szczególną radość.
Jest jeszcze jeden szczególny dzień, a właściwie dwa dni: jeden z nich to Dzień Mężczyzn (10.03) oraz Dzień Chłopaka ( 30.09) – warto o nich pamiętać, pomimo, że jest mniej popularny od Dnia Kobiet.

 

Wszystkim Czytelniczkom i Czytelnikom oraz moim przyjaciołom życzę wszystkiego co najlepsze również w tych szczególnych dniach – Dniu Kobiet oraz Dniu Mężczyzn.

 

Każdy znajdzie coś dla siebie

Prezentuje przykładowe wierszyki i życzenia zaczerpnięte z internetu, które świetnie sprawdzą się w tym wyjątkowym dniu, Dniu Kobiet:

Dziś powinnaś być królową,
wypoczywać cały dzień.
Komplementów słuchać dużo,
wszystko na skinienie mieć.
Nawet, kiedy spojrzysz w niebo
i wypowiesz – „gwiazdkę chcę mieć”.
Dzisiaj będziesz miała wszystko,
bo to jest Twój dzień.

8 marca dzień radosny,
dużo kwiatów, dużo wiosny.
Niech dla Ciebie słońce świeci.
Niech Ci czas radośnie leci.

Dzień Kobiet w oczach dzieci

Oto przykładowe odpowiedzi dzieci na zadane pytanie: ”W jaki sposób obchodzimy Dzień Kobiet?”

chłopiec stojący na tle książek w gabinecie logopedycznym

„Możemy kupić czekolady i picie dla mamy, żeby się cieszyła kwiatki kupujemy.”
Mikołaj, lat 6

chłopiec siedzący na podłodze w gabinecie logopedycznym

„Kupujemy kwiatki, bo one to lubią.”
– A co możemy miłego zrobić w tym dniu dla mamy, siostry?
„No nie wiem, że kupimy misia albo coś, zupę można dać.”
Leon, lat 4

Kubuś na tle pomocy logopedycznych w gabinecie

„Mozna zlobić na Dzień Kobiet placek, psytulić, dać jej plezent, taki nowy telefon.” 
– A co się stanie, jeśli ktoś zapomni o tym dniu?
„No to nie da ktoś plezentu, tego dnia i będą smutne i złe!”
Kubuś, lat 6

Zapraszam do kontaktu!

Jeśli potrzebujesz konsultacji lub ukierunkowanej terapii logopedycznej – napisz lub zadzwoń. Chętnie służę swoją pomocą zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Przykładowe publikacje:

Zestaw wyselekcjonowanych pomocy logopedycznych przeznaczonych dla dzieci z Zespołem Downa, z Autyzmem, z Afazją oraz dla dzieci w normie intelektualnej.

Zestaw odpowiednio dobranych ćwiczeń przeznaczonych dla dzieci i dorosłych, chcących poprawić mowę, pamięć, koncentrację, uwagę.

Zestaw praktycznych zadań i ćwiczeń wspomagających naukę mówienia oraz myślenia wraz z omówieniem, przeznaczone dla dzieci z Zespołem Downa, z Autyzmem, z Afazją, Alalią oraz dla dzieci w normie intelektualnej