Wszystkim Czytelniczkom i Czytelnikom oraz moim przyjaciołom życzę wszystkiego co najlepsze również w tych szczególnych dniach – Dniu Kobiet oraz Dniu Mężczyzn.
Kiedy pisze ten post słucham mojej ulubionej muzyki. Wtedy jakoś tak szybciej i z zaangażowaniem przelewam myśli na pulpit komputera. Poza tym muzyka sprawia, że człowiek jest weselszy. Naukowcy twierdzą, że podczas słuchania ulubionych piosenek uwalnia się dopamina, która wprawia nas w dobry nastrój. Tak też jest i u mnie. Ale do rzeczy…
Gdybym zapytała Was dlaczego obchodzimy Dzień Kobiet, co byście mi odpowiedzieli? Moje znajome oraz rodzice, czy dorośli, którzy przychodzą do mnie na terapię logopedyczną już odpowiedzieli na to pytanie. Przyznam, że czasami mnie zaskakiwaliście niebanalnymi odpowiedziami. Jakie to były odpowiedzi? W większości tego typu:
Trochę było śmiechu, zapisując Wasze cytaty. Niektóre były niecenzurowane, więc je tutaj nie zacytuje.
Moje zdanie na temat „Dnia Kobiet” jest takie, aby pamiętać o tym międzynarodowym święcie, owszem, bo to bardzo miłe. Jednak w tym wszystkim ważne są pozytywne, przyjacielskie relacje w pozostałe dni i okazywanie szacunku nie tylko „od święta”.
Niezależne i uzależnione od innych, kobiety domowego ogniska i takie, które tego nie lubią, opiekuńcze i troskliwe oraz takie, którym na niczym nie zależy, intrygujące i nie intrygujące, kobiety wojowniczki, oraz pasywne, godzące się z codziennym losem, intelektualistki i takie, które tej nazwy nie cierpią, biznesmenki, romantyczki, szczęśliwe i niezbyt szczęśliwe, z mozaiką śmiechu oraz łez, z kombinacją przeróżnych emocji, z zaletami i wadami.
Dużo tego. Każda z nas jest inna i pewnie nie sposób wymienić wszystkiego. Znam setki historii o kobietach – bohaterkach, co to za panie? Penthesilea- która wynalazła topór. Niesamowite, prawda? Ciekawe dla kogo? Hypatia- matematyczka i filozof, Tabitha Babbitt- skonstruowała piłę tarczową! W sumie, według odkryć archeologów, połowa wikińskich wojowniczek to kobietki!
Zdjęcia wykorzystane za zgodą rodziców.
Obchodzone co roku, 8 marca, zostało ustanowione, żeby wyrazić szacunek ofiarom walki o równouprawnienie kobiet.
W Polsce Dzień Kobiet obchodzi niemal każdy, zaczynając od przedszkolaków, po młodzież czy dorosłych. Mali dżentelmeni w wieku przedszkolnym śpiewają piosenki, wykonują laurki lub recytują wiersze dla swoich mam lub babci. Nastolatkowie oraz dorośli wręczają kwiaty lub słodycze. Niektórzy organizują kolację przy świecach lub wspólny wyjazd.
Moja starsza sąsiadka wspomina czasy, kiedy panowie kupowali w tym dniu tradycyjnie goździki i rajstopy z klinem. Piło się wtedy herbatę i jadło ciasto własnego wypieku.
Obecnie tradycyjnymi kwiatami stają się tulipany. W tym wszystkim jednak liczy się pamięć, a komplementy sprawią każdej kobiecie szczególną radość.
Jest jeszcze jeden szczególny dzień, a właściwie dwa dni: jeden z nich to Dzień Mężczyzn (10.03) oraz Dzień Chłopaka ( 30.09) – warto o nich pamiętać, pomimo, że jest mniej popularny od Dnia Kobiet.
Wszystkim Czytelniczkom i Czytelnikom oraz moim przyjaciołom życzę wszystkiego co najlepsze również w tych szczególnych dniach – Dniu Kobiet oraz Dniu Mężczyzn.
Prezentuje przykładowe wierszyki i życzenia zaczerpnięte z internetu, które świetnie sprawdzą się w tym wyjątkowym dniu, Dniu Kobiet:
Dziś powinnaś być królową,
wypoczywać cały dzień.
Komplementów słuchać dużo,
wszystko na skinienie mieć.
Nawet, kiedy spojrzysz w niebo
i wypowiesz – „gwiazdkę chcę mieć”.
Dzisiaj będziesz miała wszystko,
bo to jest Twój dzień.
8 marca dzień radosny,
dużo kwiatów, dużo wiosny.
Niech dla Ciebie słońce świeci.
Niech Ci czas radośnie leci.
Oto przykładowe odpowiedzi dzieci na zadane pytanie: ”W jaki sposób obchodzimy Dzień Kobiet?”
„Możemy kupić czekolady i picie dla mamy, żeby się cieszyła kwiatki kupujemy.”
Mikołaj, lat 6
„Kupujemy kwiatki, bo one to lubią.”
– A co możemy miłego zrobić w tym dniu dla mamy, siostry?
„No nie wiem, że kupimy misia albo coś, zupę można dać.”
Leon, lat 4
„Mozna zlobić na Dzień Kobiet placek, psytulić, dać jej plezent, taki nowy telefon.”
– A co się stanie, jeśli ktoś zapomni o tym dniu?
„No to nie da ktoś plezentu, tego dnia i będą smutne i złe!”
Kubuś, lat 6
Jeśli potrzebujesz konsultacji lub ukierunkowanej terapii logopedycznej – napisz lub zadzwoń. Chętnie służę swoją pomocą zarówno dzieciom, jak i dorosłym.
Zestaw wyselekcjonowanych pomocy logopedycznych przeznaczonych dla dzieci z Zespołem Downa, z Autyzmem, z Afazją oraz dla dzieci w normie intelektualnej.
Zestaw odpowiednio dobranych ćwiczeń przeznaczonych dla dzieci i dorosłych, chcących poprawić mowę, pamięć, koncentrację, uwagę.
Zestaw praktycznych zadań i ćwiczeń wspomagających naukę mówienia oraz myślenia wraz z omówieniem, przeznaczone dla dzieci z Zespołem Downa, z Autyzmem, z Afazją, Alalią oraz dla dzieci w normie intelektualnej