Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, jak wygląda, w jakich kategoriach jest rozpatrywana i z czym związana jest terapia niemowlaka? Obserwując niemowlaki, można dostrzec w nich wiele spontanicznych zabaw. Zabawa ta jest przejawem cudownej, maleńkiej kreatywności. Dziecko uczy się, poznając swoje ciało, swoje drobne paluszki, stópki. Wspólna zabawa z nim daje ogromne korzyści – dziecko czuje, że rodzice obdarzają go uczuciem, aktywowane są również tak zwane neurony zwierciadlane.

Co to są neurony zwierciadlane?

Udowodniono naukowo, że jeśli spostrzegamy czyjeś działanie, to aktywuje się własny program neurologiczny. Program ten jest dokładnie taki sam, jakbyśmy wykonywali te czynności sami, podczas wykonywania jakiegoś określonego ruchu. Co to daje? W aktywowanych komórkach, podczas spostrzegania działania innych ludzi następuje wyładowanie elektryczne. To właśnie nazwano neuronami zwierciadlanymi.

Jak to wygląda w praktyce?

Wystarczy że ktoś nam powie, że uwielbia dodawać do wody dużą ilość cytryny. Wtedy to, jeśli usłyszymy taki komunikat, wyobrazimy sobie taką sytuację ,powstaje reakcja u nas samych: efektem będzie wydzielanie śliny.

Każda obserwacja i każde maleńkie spostrzeżenie, powoduje, że w korze mózgowej aktywują się neurony. Co ciekawe, neurony odpowiedzialne za mowę są umiejscowione niedaleko neuronów odpowiedzialnych za motorykę. Bardzo ważna w terapii jest więc stosowanie zabawy, polegającej na naśladowaniu. Wieloletnia praca terapeutyczna upoważniła mnie do podzielenia się doświadczeniami w zakresie terapii młodszych dzieci.

Dokładniej opisałam te ćwiczenia w artykule w „Wiadomościach Bocheńskich”, zatytułowanych: „Babciu, dziadku! Pokaż mi jak się bawić! Zabawy z rocznym dzieckiem.” Znajdziesz go również tutaj.

Codzienna terapia niemowlaka, a jego rozwój

Wczesna stymulacja, dodatkowo wykonywana najbardziej spontanicznie jak tylko się da, każdego dnia, spowoduje harmonijny rozwój Twojego maluszka. Baw się ze swoim dzieckiem, pokazując mu grzechotki. Trzymaj go za rączki, pokazuj, jak ma trzymać grzechotkę, aby wywołać w niej określony dźwięk. Możesz też pokazać szkrabowi, jak przekładać grzechotki z jednej do drugiej rączki. To tylko kilka takich ćwiczeń, ale najważniejsza umiejętność tego okresu, to manipulowanie i samodzielna zabawa zabawkami trzymanymi w rączkach.

Mam nadzieję, że czas spędzony z dzieckiem przyniesie Wam radość. Jeśli zauważyłaś zwolnione tempo osiągania kolejnych etapów rozwojowych, Twojego dziecka, pamiętaj aby stymulować codziennie, stosując różnorodne rodzaje ćwiczeń, po uprzedniej konsultacji ze specjalistami: rehabilitantem, logopedą, terapeutą.

napisz lub zadzwoń!

Jeśli potrzebujesz diagnozy, konsultacji logopedycznej lub ukierunkowanej terapii – świetnie trafiłeś! Chętnie służę pomocą zarówno dzieciom, jak i dorosłym.