Udar mózgu jest stanem nagłym, który wymaga natychmiastowego postępowania medycznego. Czas jest kluczowy w leczeniu udaru, ponieważ im szybciej zostanie wdrożone odpowiednie leczenie, tym większe szanse na ograniczenie uszkodzeń mózgu i powrót do zdrowia.

Konsekwencje udaru:

Po udarze mózgu, w zależności od wielkości przebytego udaru mogą pojawić się konsekwencje: chorzy mają problemy z mówieniem, pisaniem, czytaniem, problemy z pamięcią krótkotrwałą i długotrwałą. Nie rozumieją pytań, lub rozumieją ale nie potrafią odpowiedzieć na pytania.

Czego możemy się jeszcze spodziewać?

Problemy z nietrzymaniem moczu, nietrzymaniem stolca, z jedzeniem, żuciem pokarmów, przełykaniem płynów, zup, potraw, poruszaniem się, problemy w orientacji, w czasie, problemy w schemacie swojego ciała, chory nie wie czy zażywał leki, kto go odwiedził, jak mają na imię członkowie rodziny. Problemy z poruszaniem się, niedowłady ręki.

Wszystko to może odbywać się w mniejszym lub większym stopniu. Kiedy komórki nerwowe są pozbawiane tlenu, nawet przez dosłownie kilka minut, wtedy umierają. Mózg człowieka ma jednak zdolności adaptacyjne i wiele osób powraca do normalnego życia.

Co należy się osobom po udarze?

1. Osoby które nie przekraczają kryterium dochodowe, a dodatkowo są w podeszłym wieku, mają prawo do darmowej pomocy- domowa pomoc lekarza i pielęgniarki opieki zdrowotnej.

2. ZUS– Kwota odszkodowania zależy od warunków polisy. Rekompensata może wynieść 100 000 zł. Od 1 kwietnia 2021 Zakład Ubezpieczeń Społecznych płaci też za uszczerbek na zdrowiu , jako następstwo po udarze – 1033zł za każdy procent uszczerbku.
ZUS może też przyznać dodatek pielęgnacyjny 187.71 miesięcznie netto, osobom uprawnionym do renty lub emerytury i uznaną za niezdolną do pracy – całkowicie lub takiej, która ukończyła 75 lat. Wszystkie takie formalności załatwia się w gminie.

3. Narodowy Fundusz Zdrowia– refunduje obuwie ortopedyczne, laski, kule, wózki, pieluchy, cewniki, materace zwłaszcza przciwodleżynowe, inhalatory oraz inne przedmioty służące poprawie zdrowia. Należy mieć na uwadze, że jeśli cena sprzętu przekroczy wymagany limit, to trzeba pokryć różnicę z własnych funduszy. Jeśli chcesz kupić choremu sprzęt, który nie jest refundowany przez NFZ, możesz zwrócić się do :
– Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie
– Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
One to udzielają dofinansowania, ale musisz to bardzo dokładnie opisać i uzasadnić, dlaczego jest to konieczne do rehabilitacji.

4. Chorym po udarze należy się sanatorium. Pobyt minimalny to czternaście dni, jednak można po przedłużyć do kilku miesięcy. W rejonie małopolski najczęściej wybierane sanatorium to : Limanowa, Busko Zdrój, Zakopane.
Dzięki pobytom na takich turnusach chory może dojść nawet do całkowitej sprawności, przywracane są wszystkie utracone funkcje dla organizmu. Z sanatorium można korzystać zarówno na fundusz jak i prywatnie.

5. Każda osoba po udarze, którą ZUS uzna za niezdolną do pracy może starać się o rentę. O przyznaniu renty decyduje lekarz orzecznik z ZUS. Renta przysługuje ubezpieczonym.
ZUS może też przyznać dodatek pielęgnacyjny 187.71 miesięcznie netto, osobom uprawnionym do renty lub emerytury i uznaną za niezdolną do pracy – całkowicie lub takiej, która ukończyła 75 lat. Wszystkie takie formalności załatwia się w gminie.

6. KRUS– oferuje jednorazowe odszkodowanie za wypadek spowodowany przy pracy na roli, wtedy chory dostanie 809 zł za każdy uszczerbek na swoim zdrowiu.
7. Jeśli chory uzyska orzeczenie o niepełnosprawności , może korzystać z ulgi w środkach komunikacji miejskiej, zwolnienie z opłat abonamentu radiowo-telewizyjnego, podatkowej ulgi rehabilitacyjnej. Przysługuje mu też dodatkowa przerwa w pracy + 10 dni roboczych urlopu wypoczynkowego. Warto starać się o orzeczenie jak najszybciej , ponieważ wiąże się to z przywilejami niezależnie od tego czy chory będzie pracował czy przejdzie na rentę.

8. Jeśli opiekujesz się osobą po udarze, kwalifikujesz się do zasiłku dla opiekunów. Przyznaje go ZUS, w wysokości zmienianej każdego roku. Jest on przeznaczony na wydatki związane z opieką chorego.

9. Podatnik może też rozliczyć leki, turnusy rehabilitacyjne lub zabiegi.

napisz lub zadzwoń!

Jeśli potrzebujesz diagnozy, konsultacji logopedycznej lub ukierunkowanej terapii – świetnie trafiłeś! Chętnie służę pomocą zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Przykładowe publikacje:

Zestaw wyselekcjonowanych pomocy logopedycznych przeznaczonych dla dzieci z Zespołem Downa, z Autyzmem, z Afazją oraz dla dzieci w normie intelektualnej.

Zestaw odpowiednio dobranych ćwiczeń przeznaczonych dla dzieci i dorosłych, chcących poprawić mowę, pamięć, koncentrację, uwagę.

Zestaw praktycznych zadań i ćwiczeń wspomagających naukę mówienia oraz myślenia wraz z omówieniem, przeznaczone dla dzieci z Zespołem Downa, z Autyzmem, z Afazją, Alalią oraz dla dzieci w normie intelektualnej