Większość z Was nie ma pojęcia o tym, że jestem…..straszną gadułą! Dzisiaj chciałabym Wam opowiedzieć o zaburzeniach w rozwoju mowy u dzieci: o wadach wymowy. Co to takiego? O co tu chodzi?

Jak definiuje się wady wymowy?

Wady wymowy to zaburzenia występujące w rozwoju mowy u dzieci. Zaburzenie to, polega na braku umiejętności właściwego budowania wypowiedzi oraz jej rejestrowania. Klasyfikując te zaburzenia uwzględniamy momenty występujące w poszczególnych składnikach wypowiedzi: treści, formy i substancji.Wg. klasyfikacji L. Kaczmarka, który uważany jest za „Ojca Logopedii”, wyróżniamy zaburzenia:

 • treści,
 • języka,
 • substancji.

Zaburzenia mowy, a wady wymowy

Wyróżniamy też dwa pojęcia – zaburzenia mowy i wady wymowy.
Nie jest to jedno i to samo, ponieważ zaburzenia mowy dotyczą szerszej tematyki, między innymi jąkania, mutyzmu, alalii. Natomiast wady wymowy są jednym z różnych rodzajów zaburzeń mowy. W czasopismach naukowych wady wymowy nazywane są dyslalią.

napisz lub zadzwoń!

Jeśli potrzebujesz diagnozy, konsultacji logopedycznej lub ukierunkowanej terapii – świetnie trafiłeś! Chętnie służę pomocą zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Typy wad wymowy

Możemy wyróżnić kilka rodzajów wad wymowy, jest ich sporo, oto i one:

 1. Seplenienie (inaczej sygmatyzm) –czyli nieprawidłowa wymowa głosek trzech szeregów:

  • syczącego – dotyczy głosek : s, z, c, dz,
  • szumiącego – dotyczy głosek : sz, ż, cz, dż,
  • ciszącego – dotyczy głosek :ś, ź, ć, dź.

  W mojej praktyce logopedycznej najczęściej spotykam nieprawidłową wymowę głosek szeregu szumiącego i syczącego.

 2. Wymowa bezdźwięczna – czyli zastępowanie głosek dźwięcznych ich bezdźwięcznymi różnymi odpowiednikami, np. w-f, g-k, b-p, d-t, z-s,
   ź-ś, dź-ć ,ż-sz, dz-c, dż-cz.
 3. Reranie (rotacyzm) – to nieprawidłowa wymowa głoski r. Jest to najtrudniejsza głoska z całego systemu językowego. O reraniu mówimy, gdy dziecko nie wypowiada głoski „r” i jest ona zastępowana przez „l” lub ”j”. Zdarza się, że „r” wymawiane jest nieprawidłowo: wargowo, policzkowo, tylnojęzykowo, gardłowo – czyli tak zwane. „r” francuskie. Najczęstszą przyczyną tego zjawiska jest nieprawidłowa budowa lub praca języka. Osobiście, jest to moja ulubiona głoska do wywołania i utrwalania. Nie zdarzyło mi się w mojej długoletniej praktyce logopedycznej ( dzieci i dorosłych) aby była to głoska niemożliwa do wywołania!

 4. Rynolalia (rynofonia, rynizm, nosowanie) – wymawianie głosek ustnych „przez nos” oraz trudności w wymowie głosek nosowych.
 5. Palatolalia (przy podniebieniu gotyckim).
 6. Kappacyzm – Gammacyzm – nieprawidłowa wymowa głosek tylnojęzykowych. Jest to zamiana głoski „k” na „t” oraz „g” na „d”.

Każdą wadę wymowy można korygować. Celem terapii jest usunięcie wszystkich niepożądanych czynników w tym wadliwych dźwięków oraz wytworzenie na ich miejsce prawidłowych głosek. Przy wymawianiu głosek bardzo ważne są sprawnie działające narządy mowy (wargi, język), ponieważ realizacja każdej głoski wymaga ustawienia określonego układu artykulacyjnego i pracy mięśni. Terapia logopedyczna obejmuje różne czynności i ćwiczenia uaktywniające narządy i mięśnie, a także słuch fonemowy.

Jak poradzić sobie z wadą wymowy?

Jeśli trafiłeś na moja stronę przypadkiem i już wiesz, że Twój najbliższy, Twoje dziecko ma zdiagnozowaną wadę wymowy to wiedz, że najtrudniejsze zadanie jaki los przed Tobą postawił to WALKA!

Uwierz mi, małymi krokami możesz osiągnąć cel. Jesteś w stanie wygrać, jeśli tylko dobrze się zorganizujesz. Pomogę Ci w tym, nawet z najbardziej nieistotnymi rzeczami. Nie poddawaj się tylko walcz! Głowa do góry!

Znajomi mówią o mnie, że jestem uparta, ale i Twój upór w dążeniu przyniesie sukces dla Twoich najbliższych. Ważna jest Twoja determinacja, upór osła, nawet jeśli nikt Cię nie rozumie. Odniesiesz sukces bo w tej walce nie jesteś osamotniona/ osamotniony. W terapii jestem zacięta i walczę, aż do pojawienia się efektów terapii.

Efekty pracy logopedycznej

Poniżej zamieszczam krótki film, na którym prezentuję efekty nauki głoski „R” u 20-miesięcznego chłopca. Co ciekawe, głoska „R” pojawia się między 5, a 6 rokiem życia. Jest też najtrudniejsza w całym systemie językowym!

ćwicz razem z dzieckiem!

W ofercie posiadam płatne pomoce logopedyczne wspomagające naukę mówienia i myślenia u dzieci. Skontaktuj się ze mną, jeżeli jesteś zainteresowany dodatkowym rozwojem swojego dziecka.