W gabinecie logopedycznym Akademia Mowy zawsze pamiętamy o uroczystościach i świątecznych tradycjach, a Wielkanoc to temat dający wiele możliwości do przeprowadzenia ciekawych zadań. Z tej okazji przygotowałam dla Was Wielkanocny Pakiet Logopedyczny, aby móc ćwiczyć i rozwijać swoje umiejętności także poza gabinetem.

Świąteczne ćwiczenia w gabinecie logopedycznym

Piankowe elementy świetnie sprawdzają się w zadaniach na spostrzegawczość. W swoim gabinecie wykorzystuję kolorowe jajeczka oraz kurczaczki i zajączki.
Sprawdź, jakie przykładowe możliwości pracy z dzieckiem stosuję w gabinecie:

Wielkanocne liczenie

Proszę dziecko, aby ułożyło jajeczka według określonych wskazówek, np.:

  • W rzędach według koloru jajka,
  • W rzędach według koloru jajka, przy czym w każdym rzędzie będzie po 5 jajek,
  • W koszyczku było 5 kolorowych jajek. Przyszedł Kuba i zabrał 2 jajka. Ile pozostało w koszyczku jajek?
  • Zajączek miał 3 pisanki. Kurczaczek przyniósł mu jeszcze 3 pisanki. Ile pisanek ma zajączek?
  • Kurczaczek spotkał na łące 1 zajączka. Po chwili przyszły jeszcze 4 zajączki. Ile zajączków spotkał kurczaczek?
  • Ola miała 6 jajek, 4 z nich pomalowała farbkami. Ile jajek musi jeszcze pomalować?

Świąteczne rytmy logopedyczne

Układam początek rytmu (np. niebieskie jajeczko, różowe jajeczko, zielone jajeczko), następnie proszę dziecko aby w tej samej kolejności ułożyło pozostałe jajka. Rytm układany przez dziecko musi być powtórzony minimum 3 razy.

Sylaby, głoski, litery

Na kartce wydzielam 4 pola, w których zapisuję wyrazy z mojego tajnego ‘Słownika Wielkanocnego’. Oczywiście poziom trudności zadania dobieram do umiejętności dziecka. Następnie proszę o policzenie sylab, głosek, liter, czy także samogłosek w wybranych przeze mnie słowach lub robię to wspólnie z dzieckiem.
Po wykonaniu poprawnie zadania przystępujemy do rysowania – zwizualizowania wyrazów na karcie pracy.

kartka z rysunkami dziecka o wielkanocy

Pomoce logopedyczne

Zastanawiasz się nad kupnem dodatkowych materiałów do samodzielnej pracy z dzieckiem w domu? W ofercie posiadam kilka innych publikacji, które mogą Cię zainteresować. Napisz lub zadzwoń – zapoznam Cię ze szczegółami oferty.

Zabawy logopedyczne w domu

Przygotowałam dla Was świąteczny zestaw wykorzystujący ćwiczenia grafomotoryczne, w których czynności ruchowe odbywają się pod ścisłą kontrolą wzroku, np.: rysowanie po szlaczku, kolorowanie, znajdywanie, łączenie w pary, czy pisankowa wydzieranka.
Pobierz karty pracy na swój komputer, wydrukuj i zastosuj w praktyce.
Sprawdź, które zadanie najbardziej spodoba się Twojemu dziecku, z którym sobie nie radzi lub w jakich sytuacjach pojawiają się trudności.

Kliknij w pojedynczy obrazek, by zapisać go na swoim komputerze. Możesz go teraz drukować kiedy tylko najdzie Cię ochota na pracę z dzieckiem.

Kolorowe zabawy grafomotoryczne

Poniżej zamieszczam przykładowe realizacje ćwiczeń. Zainspiruj się, by stworzyć z dzieckiem własne niepowtarzalne jajko Wielkanocne. 

Pisankowe inspiracje

Zainspiruj dziecko do wykonania świątecznej pisanki na podłodze, przy użyciu jego zabawek. Pomóż w zarysowaniu kształtu jajka np. sznurkiem, paskiem, a dalej niech rządzi kreatywność i działanie. Możesz także uwiecznić to dzieło na telefonie i pochwalić się bliskim. Kto wie, może zainspirujecie inne osoby do świątecznego działania.

Logopedyczna kartka świąteczna

Wykonaj z dzieckiem kartkę świąteczną według własnego pomysłu. Możecie użyć do tego wyciętych elementów, czy własnego talentu plastycznego. Przykładową pracę wykonaną dla celów poglądowych zamieszczam poniżej.

Poznaj moje publikacje:

Zestaw wyselekcjonowanych pomocy logopedycznych przeznaczonych dla dzieci z Zespołem Downa, z Autyzmem, z Afazją oraz dla dzieci w normie intelektualnej.

Zestaw odpowiednio dobranych ćwiczeń przeznaczonych dla dzieci i dorosłych, chcących poprawić mowę, pamięć, koncentrację, uwagę.

Zestaw praktycznych zadań i ćwiczeń wspomagających naukę mówienia oraz myślenia wraz z omówieniem, przeznaczone dla dzieci z Zespołem Downa, z Autyzmem, z Afazją, Alalią oraz dla dzieci w normie intelektualnej