"Kreatywne wierszyki ćwiczące buzię i języki"

Zabawne wierszyki automatyzujące poprawną wymowę trudnych głosek, sylab, wyrazów i zdań. Ćwiczenia przeznaczone dla dwulatków, trzylatków, czterolatków, pięciolatków oraz sześciolatków.

„Kreatywne wierszyki ćwiczące buzię i języki”-  to książeczka logopedyczna dla dzieci, które mają wady wymowy, tj: seplenienie, reranie, oraz dla dzieci, które nieprawidłowo wymawiają głoski k, g, f, w.

Zbiór ćwiczeń i zabaw słownych urozmaicony jest graficznie: labiryntami, ćwiczeniami w zakresie grafomotoryki, grafopercepcji, słuchu fonemowego, ćwiczeń pamięci.

Dziecko może kolorować, wycinać, wyklejać poszczególne karty pracy dobrze się przy tym bawiąc, jak również czytać teksty bądź sylaby.

książka kreatywne wierszyki

Starannie dobrana treść

Wiersze zostały ułożone i dobrane w taki sposób, aby zaskakiwały dziecko, ucząc przy tym przez zabawę. Zadania ułożyłam według zasad terapii logopedycznej: ćwiczenia wywołanej głoski w sylabach. 

Aby widać było efekty, należy ćwiczyć codziennie przez około 15 minut.

Niezastąpione wsparcie w nauce

Książeczka zawiera 82 strony ćwiczeń dla dzieci do samodzielnego druku. Pozycja ta może znaleźć zastosowanie w szkołach, przedszkolach, poradniach logopedycznych, gabinetach logopedycznych, na zajęciach domowych. Otrzymasz ją w przystępnej formie – w postaci pliku PDF.

Jedna pozycja dla wielu grup wiekowych

Wielką zaletą jest dobór wierszy do określonych głosek i grupy wiekowej. Jest to bardzo ważne, ponieważ dziecko ma możliwość skoncentrowania się na jednym z dźwięków i pokazywania go w wymowie. Może to robić śpiewając, wyklaskując lub po prostu powtarzając. Dodatkowo, co dla dzieci jest zawsze bardzo interesujące – możemy utrwalać brzmienie w wyrazach, zdaniach w postaci części do uzupełniania po kropeczkach, w formie graficznych labiryntów, kolorowanki, uzupełnianek. Wszystko po to, by dziecko uczyło się przez zabawę.

Wielopłaszczyznowe zastosowanie

Wiersze te ćwiczą słuch fonemowy. Poprzez rytmiczne ćwiczenia dziecko uczy się prostych, nieskomplikowanych rymów oraz słów, wyrazów, zdań, poszerza swoje słownictwo, ćwiczy pamięć i koncentrację ucząc się przy tym poprawnej wymowy.

Wierszyki są świetną zabawą dla dzieci i stanowią „bazę” do ćwiczeń:

  1. W rotacyzmie – zamianie głoski „R” – wiersze wspomagają utrwalenie tej głoski.
  2. Utrwalają głoski trzech szeregów:
    a) ciszący – ś, ź, ć, dzi
    b) syczący – głoski s, z, c, dz
    c) szumiący – sz, ż, cz, dż
  3. Dodatkowo powstały też ćwiczenia dykcyjne, czyli łamańce językowe i ćwiczenia pamięci dla starszych dzieci.
  4. Wiersze mają też zastosowanie przy wykonywaniu masażu twarzy niemowląt i dzieci starszych.

cena publikacji: 25 zł

książka kreatywne wierszyki

Chcesz kupić pomoce?

Jeżeli zastanawiasz się nad kupnem pozycji „Kreatywne wierszyki ćwiczące buzię i języki” do samodzielnego prowadzenia ćwiczeń wspomagających terapię wady wymowy oraz grafomotorykę, grafopercepcję, słuch fenomowy, pamięć i koncentrację, to świetnie trafiłeś. Skontaktuj się ze mną, by zamówić książeczkę.

Oto przykładowe wiersze i ćwiczeń wchodzące w skład książeczki „Kreatywne wierszyki ćwiczące buzię i języki„. To aż 82 strony interesujących materiałów o różnym stopniu trudności, skupionych na konkretnych formach pracy we wskazanym zakresie.

kreatywne wierszyki

Recenzje

Dawno nie miałam w rękach tak przyjemnej książeczki z wierszykami jak „Kreatywne wierszyki ćwiczące buzię i języki” Marty Kazek. Polecam ją nie tylko logopedom, ale też rodzicom maluchów i przedszkolaków. W książeczce można znaleźć wierszyki dla dzieci młodszych, które posłużą do masażu twarzy i rozwijania sprawności narządów mowy. Są też wierszyki dla starszych dzieci, które uczą się artykulacji konkretnych głosek. Autorka podzieliła wierszyki na kategorie, by łatwiej było odnaleźć materiał językowy związany z konkretnymi głoskami. Książeczka została opracowana z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Oprócz wierszyków znajdziecie w niej obrazki z drobnymi zadaniami do wykonania. Ćwicząc mowę ćwiczymy równocześnie małą motorykę. Ponieważ zestaw wierszyków został wydany w formie elektronicznej, można do nich wielokrotnie wracać i ponownie drukować.

Magda Tomczyk
Logopeda - logopediapraktyczna.pl

Książka Pani Marty Kazek to zbiór wierszyków logopedycznych dedykowany przez autorkę dla dzieci do 6 roku życia. Moim zdaniem pozycję tą możemy śmiało wykorzystać w przedziale wiekowym od 0 do +99 ! Rymowanki stanowią bardzo ciekawą formę ćwiczeń logopedycznych. Rozpoczynają się masażem twarzy, płynnie przechodząc do ćwiczeń orofacyjnych, wyrażeń dźwiękonaśladowczych, terapii zaburzonych głosek, kończąc- wisienką na torcie, czyli uwielbianymi przez logopedów łamańcami językowymi.

Zawarte w książeczce teksty to interesujące, humorystyczne wierszyki i wierszowane opowiastki, które sprawią, że ćwiczenia logopedyczne przestaną być nudnym obowiązkiem, a staną się świetną zabawą. Oprócz ćwiczeń językowych poukładanych i pogrupowanych tematycznie, wiersze te wniosą dużo dobrego poprzez wspólne czytanie rodzica z dzieckiem, lub terapeuty z osobą dorosłą np. z afazją. Wbrew pozorom nawet ludziom dorosłym łatwiej zapamiętać prostą rymowankę niż poważny tekst logopedyczny.

Kreatywne wierszyki to pozycja przeznaczona dla wszystkich dzieci, nie tylko tych, które mają problem z wymową. Czytanie z dzieckiem to powinność każdego rodzica, ponieważ stanowi jeden z najskuteczniejszych sposobów pozwalający wspierać mowę dziecka na każdym etapie, będąc zarazem bardzo efektywnym ćwiczeniem profilaktycznym.

Polecam!

Ksymena Koprowska
Pedagog specjalny, neurologopeda, terapeuta Autyzmu i zespołu Aspergera, pracuje w gabinecie prywatnym oraz w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Ostrowcu Świętokrzyskim

Proponowane przez Panią Martę Kazek wierszyki sprawiają, że trudne ćwiczenia logopedyczne zamieniają się w zabawę. Rymy szybko wpadają w ucho i łatwo je zapamiętać. A co najważniejsze – na każdej buzi wywołują uśmiech, a dzieci same proszą o ćwiczenia z rymowankami i z zapartym tchem oczekują intrygującego dalszego ciągu. Starsze dzieci mogą z pomocą humorystycznych historii stawiać pierwsze kroki w nauce czytania. Propozycje zawarte w niniejszym opracowaniu są wspaniałym sposobem, aby dzieci chętnie, w radosnej atmosferze i w przystępnej formie nabywały ważne dla ich rozwoju umiejętności. Rymowanki sprawdzą się zarówno w gabinetach terapeutycznych, jak i w domu, podczas wspólnego czytania i ćwiczeń z rodzicami.

Jolanta Pyzio
Pedagog, neurologopeda - prowadzi zajęcia terapeutyczne dla dzieci z zaburzeniami komunikacji językowej w gabinecie NEUROFILAR

Inne publikacje:

Zestaw wyselekcjonowanych pomocy logopedycznych przeznaczonych dla dzieci z Zespołem Downa, z Autyzmem, z Afazją oraz dla dzieci w normie intelektualnej. SPRAWDŹ

Zestaw praktycznych zadań i ćwiczeń wspomagających naukę mówienia oraz myślenia wraz z omówieniem. SPRAWDŹ

Zestaw odpowiednio dobranych ćwiczeń przeznaczonych dla dzieci i dorosłych, chcących poprawić mowę, pamieć, koncentrację, uwagę. SPRAWDŹ

Karty pracy wspomagające proces rozwoju mowy, pomagające w doskonaleniu sprawności komunikacyjnych dziecka. SPRAWDŹ

Trochę o autorce:

Marta Kazek

Logopeda, oligofrenopedagog, nauczyciel, rewalidator dzieci przewlekle chorych, certyfikowany terapeuta ręki I i II stopnia. Swoją pracę logopedyczną uzupełniam działaniami terapeutycznymi – kinestiotaping w logopedii.