"MOJE PIERWSZE LITERKI"

To ćwiczenia przygotowujące do nauki pisania liter, stworzone z myślą o sześciolatkach i siedmiolatkach.

Zeszyt ćwiczeń „Moje pierwsze literki” stworzony został w celu poznania i utrwalenia przez dziecko liter pisanych. 

Książeczka edukacyjna dedykowana jest dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Zeszyt zawiera 23 odpowiednio przygotowane karty pracy wspomagające pierwsze próby pisania liter alfabetu.

To właśnie dzięki kilkustopniowej strukturze karty, dziecko uczy się w pierwszej kolejności kierunku prowadzenia linii podczas zapisu danej litery, dalej umiejętnego prowadzenia zapisu po śladzie, w kolejnym etapie skupia się na zapisie wykropkowanych liter, aby ostatecznie móc zapisać je samodzielnie.

okładka książki

Potrzeba wsparcia w procesie nauki

Książka „Moje pierwsze literki” może być przydatna podczas pracy indywidualnej z dzieckiem w domu, w szkole, w przedszkolu lub podczas zajęć terapeutycznych, logopedycznych i dydaktycznych oraz zajęć korekcyjno – kompensacyjnych.

Zabawa przez naukę

Pierwszym podstawowym zadaniem jest umiejętne i dokładne rysowanie po śladzie, a w następnym etapie po kropkach. Dzieciom zawsze sprawia to dużo frajdy!

Celowo nie wprowadzałam ilustracji. Uwagę dziecka skupiłam na konkretnym, zaplanowanym i zróżnicowanym stopniu trudności: pisania, czytania, rozumienia, rozróżniania i utrwalania liter.

Z pozoru prosta budowa kart pracy, w pierwszych etapach pozwala dziecku na lepszą analizę i syntezę wzrokową, by w konsekwencji doskonalić zapis samodzielnie poprzez wypracowany wcześniej kierunek ruchu dłoni.

Podstawowe korzyści

Pomoce dostępne są w formacie PDF. Zestaw zawiera 23 karty pracy do samodzielnego wydruku i wielokrotnego użytku. Wydrukowane karty możesz zalaminować – w ten sposób posłużą dłużej tak dziecku, jak i jego rodzeństwu.

Litery zostały ułożone zgodnie z alfabetem od „A” do „Z”, dzięki czemu dziecko jest w stanie utrwalić sobie ich kolejność.

Książeczka „Moje pierwsze literki” stanowi idealne uzupełnienie wcześniejszej mojej pozycji, tj: „Od literki drukowanej do pisanej”, dzięki której dziecko poznaje, analizuje, rozróżnia i nazywa litery.

cena publikacji: 20 zł

okładka książki

Chcesz kupić pomoce?

Jeżeli zastanawiasz się nad kupnem pozycji „Moje pierwsze literki” do samodzielnego prowadzenia ćwiczeń wspomagających naukę pisania polskich liter, to świetnie trafiłeś. Skontaktuj się ze mną, by zamówić pomoce.

Instrukcja do ćwiczeń

  1. Przeczytaj dziecku litery pisane. Wskaż swoim palcem jak wodzimy po literkach, pokaż też strzałki – kierunek pisania. Teraz kolej na dziecko – może wodzić swoim palcem i nazywać litery.
  2. W następnym etapie dziecko uczy się zapisu liter po linii, a w dalszej kolejności po kropeczkach.
  3. Kiedy już opanuje tę umiejętność, przejdźcie do samodzielnego zapisu wskazanych liter przez dziecko.

Przykładowe filmy i instrukcje znajdziesz na mojej stronie internetowej, profilu na Facebook’u oraz na moim kanale YouTube.

Wsparcie w trakcie nauki

Istotną zaletą ćwiczeń jest oznaczenie liter pisanych niebieskimi strzałkami, wyznaczającymi kierunek pisania, co znacznie ułatwi pracę dziecku. Ponadto, dziecko może czytać, wodzić palcem po literach, rysować po śladzie oraz po kropeczkach.

Końcowym etapem karty pracy jest samodzielna próba zapisu poznanych liter zgodnie z wcześniejszą analizą wzrokową oraz ćwiczeniami angażującymi motorykę małą

Inne publikacje:

Zestaw wyselekcjonowanych pomocy logopedycznych przeznaczonych dla dzieci z Zespołem Downa, z Autyzmem, z Afazją oraz dla dzieci w normie intelektualnej. SPRAWDŹ

Zestaw praktycznych zadań i ćwiczeń wspomagających naukę mówienia oraz myślenia wraz z omówieniem. SPRAWDŹ

Zestaw odpowiednio dobranych ćwiczeń przeznaczonych dla dzieci i dorosłych, chcących poprawić mowę, pamieć, koncentrację, uwagę. SPRAWDŹ

Karty pracy wspomagające proces rozwoju mowy, pomagające w doskonaleniu sprawności komunikacyjnych dziecka. SPRAWDŹ

Trochę o autorce:

Marta Kazek

Logopeda, oligofrenopedagog, nauczyciel, rewalidator dzieci przewlekle chorych, certyfikowany terapeuta ręki I i II stopnia. Swoją pracę logopedyczną uzupełniam działaniami terapeutycznymi – kinestiotaping w logopedii.