"Od literki drukowanej do pisanej"

To ćwiczenia przygotowujące do rozpoznawania, rozróżniania, czytania i pisania liter pisanych i drukowanych. Dla dzieci od szóstego roku życia.

Pomoc dydaktyczna „Od literki drukowanej do pisanej” ma na celu zapoznanie dziecka z literami pisanymi i drukowanymi. Ćwiczenia polegają na wodzeniu palcem po literach, które mogą być wcześniej dziurkowane igłą przez rodziców. W ten sposób tworzymy tak zwany alfabet szorstki. Dzięki niemu dziecko za pomocą dotyku i faktury rozpoznaje kształt liter.

Dodatkowym atutem ćwiczeń jest oznaczenie liter pisanych niebieskimi strzałkami, wyznaczającymi kierunek pisania, co znacznie ułatwi pracę dziecku. Dodatkowo dziecko może czytać, wodzić palcem po literach, rysować po kropeczkach.

Książka może przydać się podczas pracy indywidualnej z dzieckiem w domu, w szkole, w przedszkolu lub podczas zajęć terapeutycznych, logopedycznych i dydaktycznych, zajęć korekcyjno – kompensacyjnych.

alfabet

Potrzeba wsparcia w procesie nauki

Od czasu do czasu, tworzę szkice lub notatki z których później powstają pomoce logopedyczne. Służą one rozwijaniu umiejętności, ucząc dzieci przez zabawę. Pomysłem do stworzenia „Od literki drukowanej do pisanej” zainspirowała mnie moja sześciolatka córka Nikola oraz mama autystycznego chłopca, której syn uczy się literek pisanych i drukowanych i również jest w tym samym wieku co moja córka. Dla obydwu dzieci, problemem stały się literki pisane. Są one zupełnie inne swoim kształtem a wprowadzając je, niestety trzeba się nieco „nagimnastykować”, aby dziecko sobie je przyswoiło i prawidłowo napisało.

Wielozadaniowość kart pracy

Zamysł był taki, żeby stworzyć zestaw, który można wykorzystać na kilkanaście sposobów. Powstała w ten sposób karta pracy, która miała rozrysowane duże, czarne litery: A, a. Dziecko bardzo łatwo znajdzie je w tekście, pod warunkiem, że wprowadzisz wcześniej naukę czytania dla początkujących, np. metodą sylabową i unikasz głoskowania. Litery na kartach pracy są duże, precyzyjne i dają dziecku możliwość wodzenia wzrokiem od początku literki, aż do końca. W ten sposób tworzą niejako schemat w umyśle dziecka.

Zabawa przez naukę

Kolejnym punktem jest rysowanie po kropkach. Dzieciom zawsze sprawia to dużo frajdy!

Celowo nie wprowadzałam ilustracji. Uwagę dziecka skupiłam na konkretnym, zaplanowanym i zróżnicowanym stopniu trudności: pisania, czytania, rozumienia, rozróżniania podanych liter.

Prosta budowa kart pracy, w pierwszych etapach pozwala dziecku na lepszą analizę i syntezę wzrokową.

Podstawowe korzyści

Pomoce dostępne są w formacie PDF. Zestaw zawiera 32 karty pracy do samodzielnego wydruku i wielokrotnego użytku. Wydrukowane karty możesz zalaminować – w ten sposób posłużą dłużej tak dziecku, jak i jego rodzeństwu.

Litery zostały ułożone zgodnie z alfabetem od „A” do „Z”. Pomoce uwzględniają karty pracy zawierające znaki diakrytyczne (ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź, ż).

cena publikacji: 20 zł

wizualizacja książki

Chcesz kupić pomoce?

Jeżeli zastanawiasz się nad kupnem pozycji „Od literki drukowanej do pisanej” do samodzielnego prowadzenia ćwiczeń wspomagających naukę rozpoznawania i pisania polskich liter, to świetnie trafiłeś. Skontaktuj się ze mną, by zamówić pomoce.

Instrukcja ćwiczeń

  1. Przeczytaj dziecku litery drukowane: wielką i małą. Wskaż je swoim palcem.
    Zapytaj dziecko, np.: gdzie mała litera ”i”, a gdzie wielka litera „I”? Poproś, aby wodziło palcem po nich oraz powtarzało „I”, „i”. Następnie, przekłuj igłą od spodu każdą z liter.
    W ten sposób stworzysz tak zwane litery szorstkie. Dziecko wodzi po nich paluszkiem, rozpoznaje ich kształt co ułatwia mu zapamiętywanie liter.
  2. Przeczytaj dziecku litery pisane. Wskaż swoim palcem jak wodzimy po literkach, pokaż też strzałki – kierunek pisania. Teraz kolej na dziecko – może wodzić swoim palcem i nazywać litery.
  3. W ostatnim ćwiczeniu dziecko samodzielnie rysuje po kropeczkach. Najpierw wodzi swoim paluszkiem po malutkich kropeczkach, następnie rysuje ołówkiem, w kolejnym etapie rysuje kolorową kredka.
  1. Możesz też wykorzystać inne moje pomysły do nauki literek.

Przykładowe filmiki znajdziesz na mojej stronie internetowej, profilu na Facebook’u oraz na moim kanale YouTube.

Zalety kart pracy

  • Drukujesz ile razy chcesz i wykorzystujesz na kilkanaście sposobów.
  • Litery polskiego alfabetu: małe i wielkie, drukowane i pisane możesz wprowadzać jak chcesz i ile chcesz, aby dziecko mogło równocześnie utrwalić zapis graficzny.
  • Do każdej przedstawionej literki dziecko może dorysować na tej samej kartce cztery różne obrazki, rozpoczynające się tą samą literą. Niezłe, prawda? Ale to nie koniec!
  • Dziecko do każdej literki może dorysować buzię, oczy, nos, nóżki, skrzydełka. Tworzy w ten sposób w wyobraźni podobieństwa.
    – Z czym kojarzy Wam się literka „C”? Mnie, zawsze z księżycem! Dla innych  to rogalik z makiem. Narysujemy mak? Dorysuj małe kropeczki, na całym rogaliku, jest słodziutki, mniam! Chyba zaraz go ugryzę!
    – A z czym kojarzy Ci się „O”? – mnie z obwarzankiem, takim z Krakowa, posypanym grubą solą. Pyszny… cieplutki, pychotka! Obliżę buzię, językiem, tak mi smakuje! Zrobisz tak jak ja?

Ćwiczenie na wielu płaszczyznach

Tworząc takie wyobrażenia „wchodzimy wręcz „w techniki szybkiego uczenia się, które stosuję od lat u wszystkich dzieci, zwłaszcza u młodzieży. Dają one spektakularne postępy i sprawiają, że dziecko uczy się jak błyskawica. Żałuję, że nauczyłam się ich dopiero jako 18- letnia dziewczyna, bo straciłam tym sposobem mnóstwo czasu na bezsensowne wkuwanie materiału.Przy okazji, jak zauważyliście, przemycam gimnastykę buzi i języka. Więc dodaję to jako następny punkt.

  • Gimnastyka buzi i języka oraz grafomotoryka.
  • Warto wprowadzać uczenie się wszystkimi zmysłami: wzrokiem, smakiem, węchem, słuchem i dotykiem. Jak to robić?
    Skrapiaj kartkę różnymi olejkami, ulubionymi perfumami, daj dziecku powąchać. Proponuję dodać tylko trzy zapachy jednego dnia, np.:
    Litera Z – olejek pomarańczowy,
    Litera Ż – olejek cynamonowy,
    Litera Ź – olejek cytrynowy.
    Możesz też ozdabiać litery – spójrz na  ćwiczenie „Pachnący dywanik”. Jaka literka Ci się z nim kojarzy? Może „T”?

Pomysłów jest o wiele więcej, podaję tutaj tylko tyle, a może dla niektórych, aż tyle! 

Inne publikacje:

Zestaw wyselekcjonowanych pomocy logopedycznych przeznaczonych dla dzieci z Zespołem Downa, z Autyzmem, z Afazją oraz dla dzieci w normie intelektualnej. SPRAWDŹ

Zestaw praktycznych zadań i ćwiczeń wspomagających naukę mówienia oraz myślenia wraz z omówieniem. SPRAWDŹ

Zestaw odpowiednio dobranych ćwiczeń przeznaczonych dla dzieci i dorosłych, chcących poprawić mowę, pamieć, koncentrację, uwagę. SPRAWDŹ

Karty pracy wspomagające proces rozwoju mowy, pomagające w doskonaleniu sprawności komunikacyjnych dziecka. SPRAWDŹ

Trochę o autorce:

Marta Kazek

Logopeda, oligofrenopedagog, nauczyciel, rewalidator dzieci przewlekle chorych, certyfikowany terapeuta ręki I i II stopnia. Swoją pracę logopedyczną uzupełniam działaniami terapeutycznymi – kinestiotaping w logopedii.