Dyzartria jest to zaburzenie mowy. Polega ono na dysfunkcji aparatu mowy, czyli: gardła, krtani, języka i podniebienia. Dyzartria powstaje w wyniku przeróżnych problemów i zawsze jest poważnym objawem choroby. W wyniku urazu powstaje mowa, zwana dyzartryczną, która charakteryzuje się powolnym i czasem bezgłośnym artykułowaniem dźwięków, niewyraźnym wypowiadaniem słów. Słowa wydają się wypowiadane jakby przez nos.

Objawy dyzartrii

Osoby, które trafiają do mnie z objawami dyzartrii, mają problemy z artykułowaniem:

 • samogłosek wargowych (b,p,w,f)
 • spółgłosek podniebiennych (g, k, h)
 • spółgłosek zależnych od funkcji języka (d, t, n,r, s)

Niestety, to nie koniec objawów dyzartrii, ponieważ dochodzi do tego także mówienie bardzo ciche, często brakuje modulacji głosem, mowa jest jakby jednostajna. Większość osób, które do mnie trafia, ma problemy z przełykaniem śliny lub występuje ślinotok. Występują też problemy z żuciem i przełykaniem pokarmów, zwłaszcza tych, które wymagają żucia (np. skórka od chleba). Często obserwuję też współistniejącą przy tych objawach depresję.

Co jest przyczyną problemów z mową?

Przyczyny mogą być bardzo, bardzo różne.

 1. Dyzartria może powstać w wyniku uszkodzeniem mięśni i struktur mózgu, które są z kolei odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie aparatu mowy.
 2. Dyzartria może być spowodowana przez udar mózgu, guz mózgu, boreliozę, uraz głowy, stwardnienie zanikowe boczne, porażenie mózgowe, hipotermię, chorobę Wilsona, dystrofię mięśniową, chorobą Parkinsona, chorobą Huntingtona.
 3. Dyzartria może być spowodowana również przez środki farmakologiczne. Przybiera wtedy postać czasową. Podobne działanie mogą uaktywnić narkotyki oraz leki o działaniu uspokajającym.

Skontaktuj się ze mną!

Jeśli potrzebujesz konsultacji logopedycznej lub ukierunkowanej terapii  – napisz lub zadzwoń.
Chętnie służę pomocą zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Proces diagnozy i terapii

Aby stwierdzić dyzartrię trzeba przeprowadzić diagnostykę w kierunku badania aparatu mowy. W tym celu poproszę badanego między innymi o przeczytanie wybranego tekstu, śpiewanie, liczenie, próby języka i warg, artykulację różnych dźwięków.

Najważniejsze jest jednak w tym wszystkim znalezienie przyczyny występowania dyzartrii. Terapia polega na ćwiczeniach aparatu mowy. Pomagają one usprawnić mowę oraz wzmocnić mięśnie aparatu mowy. Mowa staje się wyraźniejsza i łatwiejsza w rozumieniu przez osoby trzecie.

Jakie są rodzaje dyzartrii?

Poniżej przedstawiam rodzaje dyzartrii oraz choroby z nią powiązane:

 • dyzartria wiotka – która powstaje w wyniku udaru, zatoru naczyń mózgowych, zatruciem jadem kiełbasianym, choroby Heinego – Medina,
 • dyzartria spastyczna – w wyniku miażdżycy naczyń mózgowych,
 • dyzartria hipokinetyczna – spotykana w chorobie Parkinsona,
 • dyzartria hiperkinetyczna – powstaje w wyniku pląsawicy Huntingtona, zespole Tourette’a,
 • dyzartria ataktyczna – powstaje w wyniku stwardnienia rozsianego, obecności guza mózgu oraz guza móżdżku,
 • dyzartria mieszana – występuje kilka jej rodzajów i uszkodzenia dotyczą różnych miejsc w mózgu.