Od wielu lat jąkanie budziło i nadal budzi niepokój u wielu ludzi. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ to bardzo utrudnia komunikację między ludźmi. Jąkanie u dziecka może pojawić się nagle, a później zniknąć. Czasem mija bezpowrotnie albo utrwala się na długi okres czasu. Jąkanie może występować w pewnych określonych sytuacjach, a nie pojawia się w innych. Zmienność tego zjawiska rozdrażnia, denerwuje wręcz i niepokoi wielu rodziców. Dziecko może powtarzać głoski (d-d-dynia,), sylaby (ta-ta-tatalerz), słowa (las, las) bądź części zdania (Nikola pływa, Nikola pływa szybko). Jak się z tym wszystkim uporać? Od czego zacząć? O co tu chodzi?

Co to właściwie jest jąkanie?

Jąkanie to zaburzenie mowy. Charakteryzuje się bardzo częstymi powtórzeniami, przedłużeniami rożnych dźwięków, sylab,słów, bądź rozmaitymi zawahaniami, które również zakłócają mowę dziecka. Jąkanie uznawane jest za zaburzenie, gdy nasilenie jest tak duże, że zakłóca płynność mowy. Czasem zdarza się, że jąkanie jest związane z rozwojem mowy dziecka i potrafi samo ustąpić. A jeśli tak się nie stanie, to co wtedy? Wtedy warto obserwować swoje dziecko w przeróżnych sytuacjach.

Niepokój powinny wzbudzić takie oto reakcje współistniejące Twojego dziecka:

– mocne zaciskanie pięści, 

– marszczenie czoła, 

– nagłe potrząsanie ramionami, 

– zaciskanie warg,

– podnoszenie brwi,

– zaciskanie i zamykanie oczu.

Twoje dziecko się jąka… O co zapytam na wizycie?

Początkowo logopeda przeprowadza dosyć szczegółowy wywiad z rodzicami. W czasie pierwszej wizyty będę pytała:

  • o wszystkie sytuacje, kiedy Wasze dziecko ma niepłynną mowę;
  • objawy, jakie występują u dziecka: przeciąganie głosek, sylab, części zdań;
  • czy dziecko ma kłopoty ze snem, czy wybudza się w nocy;
  • czy uczęszcza do szkoły, przedszkola, żłobka,
  • i wiele innych…

Czasami zlecam dodatkowe badania, w zależności od przyczyny wystąpienia jąkania.

Ile trwa terapia jąkania?

Jeśli dziecko jest w wieku przedszkolnym, terapia może trwać do około 3 miesięcy. Wszystko to zależy od wieku dziecka, charakteru, stopnia nasilenia zaburzenia oraz zaangażowania. Granice te nie są jednak sztywne, szablonowe. Zdarza się, ze już po 1 – 5 miesiącu terapii wszystko wraca do normy. Bywa, że terapia trwa też dłużej. Trzeba obserwować dziecko I reagować w każdej sytuacji, gdy tylko zauważymy niepokojące objawy. Najważniejszy w tym wszystkim jest spokój dla dziecka, bowiem ono wyczuwa nasze emocje.