Kinesiotaping logopedyczny – plastrowanie statyczne i dynamiczne to nowa metoda stosowana w terapii logopedycznej. Polega ona na użyciu plastrów – kinesiotapingu. W ten sposób uczestnicy terapii mogą mieć przeprowadzone kompleksowe postępowanie terapeutyczne z różnymi dysfunkcjami w obrębie ustno – twarzowym. Obecnie dopieram rodzaj i długość taśmy w procesie logopedycznym.
Kinesiotaping w logopedii
Kinesiotaping dotyczy następujących mięśni mimicznych twarzy dzieci/ dorosłych:
- mięsień okrężny,
- mięsień marszczący brwi,
- mięsień potyliczno -czołowy,
- mięsień policzkowy,
- mięsień jarzmowy większy,
- mięsień śmiechowy,
- dźwigacz wargi górnej oraz skrzydełek nosa,
- mięsień obniżacz wargi dolnej,
- mięsień obniżacz kącika ust,
- mięsień bródkowy,
- mięsień żwacz,
- mięsień okrężny ust,
- mięsień dwubrzuścowy,
- mięsień żuchwowo – gnykowy.
Kinesiotaping - zastosowanie
Kinesiotaping stosuję w przypadkach:
- nadmiernego ślinienia się u dzieci/ dorosłych,
- niedowładu mięśni twarzy,
- paraliżu mięśni twarzy,
- neuralgii nerwu trójdzielnego,
- opadającej powieki,
- dysfagii, dysfonii, dyzartrii,
- bruksizmu,
nawykowego oddychania ustami.
Podczas diagnozy logopedycznej omawiam wskazania i przeciwwskazania do stosowania taśm u małych dzieci i starszych pacjentów. Prezentuje również autorskie zdjęcia i filmy różnych przypadków.
napisz lub zadzwoń!
Jeśli potrzebujesz diagnozy, konsultacji logopedycznej lub ukierunkowanej terapii – świetnie trafiłeś! Chętnie służę pomocą zarówno dzieciom, jak i dorosłym.
Kinesiotaping wsparciem terapii logopedycznej
Terapeutyczny taping może być stosowany jako uzupełnienie innych działań terapeutycznych w mojej pracy logopedy. Najczęściej jest wykorzystywany u dzieci i dorosłych z zaburzeniami motorycznymi w obrębie jamy ustnej np. w celu domknięcia ust, obniżenia napięcia mięśni. Aplikacja taśm wzmacnia mięśnie w obszarze twarzy oraz przywraca fizjologiczne czynności, np.:
- oddychanie nosem,
- prawidłowa pozycja języka,
- prawidłowe połykanie (pionizacja).
Jak działa plaster?
Plaster działa na pewne, określone partie mięśni poprzez oddziaływanie na skórę. Receptory skórne odbierają informacje sensoryczną, a następnie przetwarzają ją w układzie nerwowym. Następnie wysyłają informację zwrotną do mięśni w postaci ruchu, który jest ściśle określony (np. ruch uniesienia dolnej wargi, aby domknąć usta dziecka). Istnieje bardzo dużo technik aplikowania taśm, m.in.: technika więzadłowa, limfatyczna, mięśniowa, korekcyjna.
Techniki te, dobierane są indywidualnie do potrzeb dziecka/ dorosłego. Na całym świecie prowadzi się obecnie badania potwierdzające skuteczność kinesiotapingu w logopedii. Najszerszy obszar badań dotyczy aplikacji w obszarze mięśni okrężnych ust i w obszarze mięśni podbródka.
Kiedy nie stosować taśm?
Przed aplikacją plastrów na twarz pacjenta zawsze wykonuję aplikację testową na ręce. Sprawdzam w ten sposób jak zareaguje skóra. Jeśli wystąpi swędzenie, zaczerwienienie lub inne reakcje alergiczne – nie zalecam aplikacji plastrów.
Artykuł powstał w oparciu o materiały szkoleniowe mgr Ewy Wojewody.
Chcesz kupić pomoce?
W ofercie posiadam pomoce logopedyczne wspomagające naukę mówienia i myślenia u dzieci. Skontaktuj się ze mną, jeżeli jesteś zainteresowany dodatkowym rozwojem swojego dziecka.