Terapia ręki jest jedną z często wybieranych usług „Akademii Mowy”. Wiele dzieci, które trafia do mojego gabinetu ma nieprawidłowy rozwój motoryki. Najczęściej wpływa to bardzo negatywnie na rozwój ręki dominującej. Dlatego właśnie terapia opiera się przede wszystkim na usprawnianiu małej motoryki, a dokładniej precyzyjnych ruchów dłoni, rąk oraz palców dziecka. Poprzedza je wnikliwa diagnoza, polegająca na rozpoznaniu braków oraz stopnia trudności. Bywa, że łączę terapię ręki z elementami stymulacji sensorycznej.
Terapia ręki w praktyce
Zazwyczaj na początku terapii, ćwiczenia obejmują obręcz barkową oraz górną kończynę. Następnym etapem jest już rozwijanie motoryki małej, czyli tak zwanych zdolności manualnych i usprawnianie są ruchy precyzyjne dłoni. Ćwiczenia obejmują też ruchomość łopatek, normalizację napięcia mięśniowego. Jeśli dziecko tego wymaga (bo współistnieją inne poważne zaburzenia) planowane są ćwiczenia czucia powierzchniowego lub głębokiego, doskonalenie chwytu pisarskiego, kontroli ruchowo – wzrokowej.
Najważniejszą sprawnością ręki jest jednak grafomotoryka. Jest to związane z ruchami manualnymi podczas pisania, rysowania. Bardzo ważne jest wielopłaszczyznowa współpraca (czasem rehabilitacja), aby usprawnić poszczególne partie jak: stawy, kości i mięśnie. Kiedy dziecko trafia do terapeuty, ćwiczenia nie mogą polegać na zabawie plasteliną, czy kreśleniu szlaczków.
napisz lub zadzwoń!
Jeśli potrzebujesz diagnozy, konsultacji logopedycznej lub ukierunkowanej terapii – świetnie trafiłeś! Chętnie służę pomocą zarówno dzieciom, jak i dorosłym.
Terapia ręki – dla kogo?
Metoda ta jest stosowana u dzieci z nastepującymi problemami:
Trudności w zakresie grafomotoryki:
- niedoskonałe szlaczki,
- problemy z wycinaniem i posługiwaniem się nożyczkami,
- trudności z rysowaniem, kolorowaniem.
Trudności manualne:
- nawlekanie kulek,
- wiązanie sznurowadeł.
Problemy z grafiką pisania (obniżony poziom pisma):
- literki są kanciaste, bez kształtu,
- nieprecyzyjność liter,
- litery różnej wielkości, czasami wykraczające poza linie,
- różnorodne nachylenie liter,
- bardzo duże odstępy między literami,
- pismo nieczytelne,
- bardzo wolne tempo pisania.
Osłabione mechanizmy równowagi:
- trudności z jazdą na rowerze,
- trudności z jazdą na hulajnodze,
- trudności ze staniem na jednej nodze.
Obniżone lub podwyższone napięcie mięśni:
- w obrębie barkowym,
- w obrębie kończyny górnej.
Im szybciej dostrzeżone są te symptomy, tym mniejsze problemy u dziecka. Zajęcia prowadzę w formie zabawy i są one dostosowane do wieku dziecka.
Sprawdź, gdzie możesz mnie spotkać
Jeśli podobają Ci się publikowane tutaj treści, poszukujesz dodatkowych informacji, dyskusji i wsparcia – zapraszam Cię do polubienia i obserwowania kanału Gabinetu logopedyczno – pedagogicznego “Akademia Mowy” na Facebooku oraz YouTube.
Będzie mi niezmiernie miło gościć Cię u siebie.
Dlaczego masaż dłoni?
Ponieważ zapewniają rozluźnienie mięśni, eliminują napięcia, zwiększają ruchomości w stawach, zmniejszają dolegliwości bólowe,( na przykład bóle reumatyczne u dorosłych). Masaże pobudzają procesy metaboliczne zachodzące w skórze, regulują też wydzielanie potu i łoju.
Masaż logopedyczny przynosi ukojenie, ujędrnia, uelastycznia i poprawia ukrwienie skóry, dzięki czemu staje się ona lepiej odżywiona, dotleniona.
Przeciwdziała powstawaniu zwyrodnień dłoni, na które narażone są zwłaszcza osoby pracujące długo przy komputerze
Zabiegi wskazane są nie tylko dla dzieci, ale i też dla dorosłych
- przy bólach mięśniowo-stawowych;
- doświadczaniu silnego stresu;
- korzystać powinny z niego osoby o suchej, szorstkiej, popękanej, cienkiej, spierzchniętej i zwiotczałej skórze.
Przykładowe ćwiczenia w terapii ręki
Poniżej przedstawiam krótki film obrazujący przebieg ćwiczeń, jakie można zastosować w terapii ręki. Pobudzają one koncentrację i uwagę dziecka podczas treningu motoryki małej, co wpływa na efektywność zajęć. Prowadzenie linii w wyznaczonym obszarze, po ustalonej ścieżce lub w ograniczonej przestrzeni to tylko kilka przykładów tego, jak kreatywnie zachęcić dziecko do terapii przez zabawę.
Podaj dalej!
Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, będzie mi bardzo miło za udostępnienie go dalej!