moje pomoce logopedyczne

Jestem logopedą, pedagogiem, terapeutą, ale też autorką elektronicznych specjalistycznych pomocy logopedyczno-dydaktycznych, które możesz zakupić w gabinecie Akademia Mowy, w formie e-podręcznika (pliku *.pdf) do samodzielnego wydruku i kontynuowania nauki w domu, ogrodzie, na wakacjach.

Pomoce te utworzyłam w szczególności dla dzieci z Zespołem Downa, z Autyzmem, z Afazją oraz dla dzieci w normie intelektualnej. Ćwiczenia zawarte w tym materiale maja na celu wspomaganie wczesnej nauki czytania.

Zestaw kart pracy przeznaczony jest dla dzieci od 2 do 6 roku życia. Zarówno dla dzieci w normie intelektualnej, jak i tych z problemami rozwojowymi.

Kartami pracy mogą posługiwać się logopedzi, terapeuci, nauczyciele, a także, co ważne, rodzice!

czytaj więcej

To zestaw 44 odpowiednio dobranych ćwiczeń, koncentrujących się na stymulowaniu lewej i prawej półkuli mózgu, które:

  • analizują,
  • przetwarzają,
  • porządkują sekwencyjnie,
  • wykrywają relacje,
  • odpowiadają za zdolności muzyczne, plastyczne, artystyczne i intuicję.

Wszystko to ma ogromny wpływ na mowę i jej rozumienie, czytanie, pisanie oraz logiczne myślenie.

czytaj więcej

To karty ćwiczeń, które służą rozwijaniu percepcji wzrokowej dziecka, umiejętności kojarzenia, logicznego myślenia, budowania słownika dziecka oraz praktycznego wykorzystywania swojej wiedzy. Ćwiczenia te mają na celu wspomaganie nauki myślenia i rozumienia u dzieci z Zespołem Downa, z Autyzmem, z Afazją, Alalią oraz u dzieci w normie intelektualnej.

Przeznaczyłam je dla dzieci od 3 roku życia. Mogą one służyć także jako pomoc terapeutyczna dla logopedów, rodziców, nauczycieli, pedagogów oraz terapeutów.

czytaj więcej

Zabawa może wspomagać rozwój mowy. Ćwiczenia w naturalny sposób pomagają w doskonaleniu sprawności komunikacyjnych dziecka. Przedstawione tutaj ćwiczenia kodowania, spostrzegania i utrwalania głoski „R” z entuzjazmem przyjmowane są przez dzieci. Można je wykorzystać w trakcie zajęć logopedycznych, domowych, przedszkolnych, szkolnych oraz zajęć pozalekcyjnych w świetlicy szkolnej. Można je dowolnie modyfikować, zmieniając poziom trudności, w zależności od potrzeb i wieku dziecka. Możemy bawić się w domu, w ogrodzie, na wakacjach, ucząc dzieci przez zabawę.

czytaj więcej

To książeczka logopedyczna dla dzieci, które mają wady wymowy, tj: seplenienie, reranie, oraz dla dzieci, które nieprawidłowo wymawiają głoski k, g, f, w.

Zbiór ćwiczeń i zabaw słownych urozmaicony jest graficznie: labiryntami, ćwiczeniami w zakresie grafomotoryki, grafopercepcji, słuchu fonemowego, ćwiczeń pamięci.

Dziecko może kolorować, wycinać, wyklejać poszczególne karty pracy dobrze się przy tym bawiąc, jak również czytać teksty bądź sylaby.

Ćwiczenia pomagają w nauce głoski: „r”, w pionizacji języka, w terapii kappacyzmu (k, g) oraz w nauce głosek wszystkich szeregów:
a) ciszący – ś, ź, ć, dź
b) syczący – głoski s, z, c, dz
c) szumiący – sz, ż, cz, dż

Dodatkowo powstały też ćwiczenia dykcyjne, czyli łamańce językowe i ćwiczenia pamięci dla starszych dzieci.
Wiersze mają też zastosowanie przy wykonywaniu masażu.

czytaj więcej

„Jąkanie nie jest straszne. Ćwiczenia dla dzieci od 5 do 12 roku życia” to książeczka terapeutyczna. Została przeze mnie opracowana, ponieważ wspiera proces terapii logopedycznej, w warunkach domowych.

Warto przyjrzeć się przyczynami jąkania u dzieci. Wg. Gilberta Renauda (Totalna Biologia) występują konflikty emocjonalne takie jak:
a) Dziecko nie wie, czy może mówić, czy może się odezwać w otoczeniu, w którym się znajduje. Boi się, że spowoduje to sytuację negatywną otoczenia. Należy wtedy sprawdzić, czy ktoś z bliskich nie jest zbyt krzykliwy lub wymagający. Temu konfliktowi może towarzyszyć np. zgrzytanie zębami.
b) Dziecko chce być idealne, perfekcyjne i chce się wypowiadać w satysfakcjonujący sposób. Ten perfekcjonizm i poczucie bycia idealnym to zaburzone poczucie własnej wartości u dzieci.
c) Zbyt wymagający ojciec lub matka. Dziecko obawia się, że zostanie skarcone, ten ciągły lęk powoduje narastanie konfliktu.
d)Kobieta będąc w ciąży/ w trakcie porodu czuła blokadę psychiczną przed wypowiedzeniem czegoś , blokowanie emocji w postaci własnego krzyku lub płaczu.

Pamiętaj, że przyczyn jąkania jest bardzo dużo, a podane przeze mnie informacje dotyczą tylko tych kilku. Przyczynami może być
dwujęzyczność u dzieci, oburęczność, pasożyty u dzieci, genetyka, gospodarka hormonalna i inne. Im wcześniej zajmiesz się jako rodzic tym problemem, tym większa szansa i lepsza pomoc dla Twojego dziecka.