Jak wygląda nasza pamięć, koncentracja, uwaga w różnych sytuacjach oraz na różnych etapach naszego życia? Kiedy czekałam w szpitalu pod drzwiami na wyniki tomografii mojego syna, wydawało mi się, że zaraz stracę rozum. Bałam się, tłumiłam łzy, zaciskając mocno powieki. Bałam się, że podejrzenie guza mózgu stanie się prawdą. Kiedy drugą stroną korytarza wyszła lekarka i mój syn – nie poznałam ich. Machali do mnie, syn wołał: „Mamo, mamo!”, a ja zastanawiałam się do kogo „ten chłopiec” woła skoro na korytarzu byłam tylko ja. Kiedyś sprawdzałam w Internecie dlaczego tak się stało. Czy była to prozopagnozja? – czyli utrata zdolności rozpoznawania twarzy ludzi, w tym bliskich osób?

Pamięć płata figle

Najnowsze badania wykazują, że obie półkule mózgu biorą udział w analizowaniu cech twarzy. Przypuszcza się, że za analizę cech twarzy – czy to twarz damska, czy męska – odpowiada prawa półkula mózgu. Lewa półkula odpowiada za rozpoznawanie twarzy np. członków swojej rodziny. Podsumowując: lewa półkula odpowiada za bodźce znane, prawa – za nowe. U mnie na szczęście zadziałał czynnik stresowy, ale doświadczenie w pamięci zawsze zostanie. 

Pamięć, koncentracja, uwaga – temat rzeka

Od czego by tu zacząć? Od hipokampa! Czyli od struktury w mózgu, która związana jest z pamięcią i uczeniem się, przenoszeniem informacji pamięci krótkotrwałej do pamięci długotrwałej. Wyobraźcie sobie, że codziennie powstają tysiące nowych, przeróżnych komórek nerwowych. Ale uwaga! Mogą one powstać tylko w warunkach temu sprzyjających (np. brak stresu). Im więcej uczymy się, czytamy tym więcej połączeń nerwowych!

napisz lub zadzwoń!

Umów się na konsultację logopedyczną już dziś.

Ćwiczenia na pamięć, uwagę i koncentrację

W kategorii usprawniania tych 3 składowych to nie lada wyzwanie. Pamięć jest „spleciona” z uwagą i systemem językowym. Czy można zapamiętywać nie używając słów? – Można! Jednak w rozwoju to właśnie język odgrywa decydującą rolę w przywoływaniu z pamięci. Stosuję różnorodne ćwiczenia dostosowane zarówno do mówiących, jak i niemówiących dzieci i dorosłych, z problemami rozwojowymi, jak i bez. Jeśli chodzi o dzieci mówiące, zachęcam je między innymi do nazywania przedstawionych symboli na różnych obrazkach. W ten sposób stymulowane są procesy pamięci, dzieci uczą się  sterowania swoją uwagą i jednocześnie koncentracji. Jeśli chodzi natomiast o dzieci z problemami rozwojowymi np. afazją, nie zaczynam ćwiczeń od stymulacji obrazkami kolorowymi, gdyż to utrudnia procesy uwagi. Stosuję tutaj początkowy zestaw ćwiczeń do stymulacji obrazkami biało – czarnymi.

Pamięć, koncentracja, uwaga - jak trenować mózg?

Mózg lubi wszystko, co stanowi dla niego wartościowe, intelektualne wyzwanie. Lubi też odpowiednio dobrane aktywności o rożnym stopniu trudności. Takimi są właśnie opracowane przeze mnie zestawy pt.: „Ćwiczenia półkul mózgowych”. Stopniując trudność, rozwijasz pamięć. Gdy będziesz wykonywać tą samą czynność, Twój mózg będzie się po prostu nudził. Dlatego właśnie w moich pomocach zaserwowałam potężną dawkę ćwiczeń. Jeśli chcecie ćwiczyć pamięć swojego dziecka lub osoby dorosłej, zachęcam do przejrzenia moich pomocy logopedycznych, które mają na celu poprawienie pamięci, koncentracji i uwagi tak u dzieci, jak i u dorosłych.

Chcesz kupić pomoce?

Zastanawiasz się nad kupnem materiałów „Ćwiczenia półkul mózgowych”? 
Przeznaczone są dla dzieci od trzeciego roku życia oraz dla dorosłych z afazją, po udarach, wylewach, osób chcących poprawić pamięć, koncentrację i uwagę.

Inne moje publikacje:

Zestaw wyselekcjonowanych pomocy logopedycznych przeznaczonych dla dzieci z Zespołem Downa, z Autyzmem, z Afazją oraz dla dzieci w normie intelektualnej.

Zestaw praktycznych zadań i ćwiczeń wspomagających naukę mówienia oraz myślenia wraz z omówieniem.

CIEKAWOSTKA

Kiedyś czytałam w mojej ulubionej gazecie „ Focus” o badaniach przeprowadzonych wśród kierowców i taksówkarzy autobusów w Londynie. Wyobraźcie sobie, że badano ich mózgi! Dlaczego to robiono? Ponieważ właśnie oni muszą zapamiętać wiele ulic i punktów, aby dojechać z punktu A do punktu B. Zgadnijcie, co się okazało!

Taksówkarze mają bardzo rozwinięty hipokamp, czyli taką struktura mózgu, gdzie znajduje się zapamiętywanie i procesy uczenia się. Mają nie lada zadanie, ponieważ w ciągu chwili muszą odnaleźć się w mieście (no chyba, że jadą z nawigacją)., podczas gdy kierowcy autobusów z kolei jadą swoimi stałymi trasami. Dlatego też taksówkarze, drogą ciągłej stymulacji mózgu, zmienili swoje hipokampy!