Mieszkam w Bochni. Jest to miasteczko w południowej Polsce w województwie małopolskim. Położone nad rzeką Rabą, w dolinie niewielkiego potoku – Babicy zachwyca swoim klimatem. W tym urokliwym i niewielkim miasteczku, mieszka 29 718 mieszkańców (dane z GUS z 31 grudnia 2019 roku).

Moje miasto Bochnia

Spokojnym i zarazem wolnym krokiem przemierzam ulice i uliczki kierując się z mojego domu do rynku. Miasteczko jest dosyć niewielkie. Położone na przeróżnych pagórkach zmusza do zwolnienia tempa i obserwacji płynącej nieopodal rzeki Babicy, przepięknych zdobień na starych domach i kamienicach. Mijam wiadukt na ulicy Wygoda, kieruję się w kierunku dworca PKP. Tam właśnie znajduje się ogromna mapa z planem mojego miasta. Jeśli jesteś tu po raz pierwszy – zacznij od studiowania mapy. Pokieruje Cię ona w miejsca, które być może pokochasz!

mapa
Plan miasta przy dworcu głównym w Bochni.

Herb miasta Bochni

Eksplorując miasto warto poznać jego herb. Przedstawia tarczę barwy czerwonej o kroju gotyckim, na którego tle są trzy narzędzia górnicze w kolorze złota. Są to dwustronny młot, kopaczka górnicza i kilof. Ostrza tych narzędzi zwrócone są na zewnątrz. Tarczę herbu otacza obwiednia koloru czarnego.

Aktualna wersja herbu została przyjęta w 2008 roku, przez Radę Miejską w Bochni. Herb nawiązuje do godła najstarszej pieczęci miasta z 1364 roku.

Obecnie w wielu przedszkolach prowadzi się zajęcia, ucząc dzieci herbu swojego miasta. Przykładem takich zajęć może być herb miasta Bochni i prace dzieci z bocheńskiego przedszkola. Oto prace przedszkolaków:

herb Bochni rysunek
kamienny-herb
Herb Bochni przy wejściu do placu Leopolda Okulickiego

Co warto zwiedzić?

1. Muzeum im. prof. Stanisława Fischera

Bardzo ciekawym budynkiem znajdującym się w rynku głównym jest Muzeum im. prof. Stanisława Fischera. Jest to pozostałość po zabudowaniach klasztoru dominikanów, którego fragmenty sięgają XVI wieku!

Zatem od początku - kim był Stanisław Fischer?

Był profesorem, pedagogiem uczącym w gimnazjum bocheńskim j. polskiego, łaciny, logiki, historii i psychologii. W szczególności zajmował się problematyką lokalną powiatu bocheńskiego. W wyniku jego działalności kolekcjonerskiej, w 1959 roku otworzono muzeum bocheńskie. Podarował on wtedy instytucji muzealnej rzeźby, starodruki, rękopisy, kartografię salinarną, dokumenty z pergaminu, dawne księgi żupne, pamiątki cechowe, militaria oraz wiele zabytków archeologicznych. Co ciekawe, Fischer dobrze znał kopalnię soli. Wielokrotnie przemierzał ją ze swoim notesem i szkicownikiem, przemierzając miejsca, obecnie niedostępne dla zwiedzających. Zmarł 27 kwietnia 1967 r. pozostawiając muzeum publikacje naukowe i dokumenty źródłowe Bochni. W 2003 roku Stanisław Fischer otrzymał pośmiertnie medal „Sprawiedliwy Wśród Narodów”.

Informacje źródłowe: muzeum w Bochni

Oto fragment listu Fischera do A. Zechentera:

„Zależy mi mocno na tym, ażeby w bocheńskim muzeum była utrwalona pamięć tych wszystkich zasłużonych bochnian, którzy nie myśleli tylko o sobie I swoich osobistych interesach, ale starli się dać z siebie Ojczyźnie I społeczeństwu, ile tylko mogli. Mam tu na myśli i tych, którzy w pierwszej I drugiej wojnie światowej za wolność Polski walczyli, a z których bardzo wielu na różnych polach walk poległo, I tych, którzy pracowali piórem jako uczeni i literaci, i pędzlem i dłutem jako artyści plastycy, i tych działaczy politycznych, społecznych i oświatowych, których wkład w nasze życie kulturalne i gospodarcze był znaczny i cenny (…) A zbieram te wszystkie wiadomości o nich: książki, rozprawy i artykuły nie tylko po to, ażeby w Bochni pamięć tych zasłużonych ludzi utrwalić, ale i ze względów wychowawczych; niech te pamiątki zachęcają młodsze pokolenia bochnian do podobnych wysiłków, do pracy i ofiar na rzecz Ojczyzny i społeczeństwa”.

Z listu Stanisława Fischera do Adama Zechentera napisanego w Bochni, 23 lutego 1962 roku.

Dzisiejsza ekspozycja muzealna w Bochni

Obejmuje kolekcję dawnej rzeźby, malarstwa ludowego, obrzędy i archeologię  regionu, dzieje Bochni, zwłaszcza Kopalni Soli, pamiątki cechowe, historię szkolnictwa, tradycje piśmiennictwa oraz drukarni bocheńskiej. Prezentowane są również galerie malarstwa polskiego z XIX-XX wieku. Należy dodać, że muzeum organizuje różne wystawy ze zbiorów własnych oraz współpracuje z instytucjami za granicą, np., z Muzeum w Kieżmarku (Słowacja), Muzeum w Lewoczy (Słowacja).

Wirtualny spacer!

Jeśli masz ochotę wejdź w ten link, a przeniesiesz się wirtualnie do muzeum Fischera w Bochni:

2. Dom Bochniaków

Wyróżniającym się znacznie budynkiem jest przepiękny „Dom Bochniaków”. Obrazek do kolorowania dla dzieci możesz pobrać klikając w poniższy przycisk:

Dom Bochniaków

Ta kamienica jest siedzibą Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej. Kolor ścian jest kremowy, ponieważ nawiązuje do tego, jak kamienica wyglądała w okresie baroku. Bardzo ciekawym elementem zarówno dla dzieci, jak i starszych, jest wyzłocone Oko Opatrzności, które widnieje na samym szczycie elewacji.

Myślę, że jest to bardzo ciekawy element ćwiczeń spostrzegawczości dla dzieci podczas pieszych wycieczek w Bochni. Oprócz tego, starsze dzieci i dorośli mogą skorzystać z różnych ekspozycji mających miejsce w Domu Bochniaków. Wśród nich odbyły się np.:

 • „ Kariera chłopskich synów” – wystawa w formie plakatów zasłużonych ludzi dla ziemi Bocheńskiej,
 • Wernisaż wystawy fotografii Michała Piotrowskiego „Miniatury Jazzowe”,
 • Koncerty, m.in. kwartetu saksofonowego,
 • Spektakle Teatru Artystokrackiego (w którym mam przyjemność być logopedą ćwiczącą artykulację i dykcję).

3. Rynek w Bochni

Obecnie w rynku trwają prace rewitalizacyjne, ale jest to rynek z klimatem. Poniżej kamieniczki w wersji papierowej, które sama kiedyś narysowałam. Oto one – obrazek możesz pobrać bezpłatnie i pokolorować wg. własnej wizji lub odwzorowując stan obecny.

kamienice

Oto makieta miasta Bochnia – praca wykonana przez moja córkę z różnych pudełek i pudełeczek. W ten sposób dziecko uczy się obserwować, porównywać i zapamiętywać szczegóły. Zajęcia urozmaicane pracami technicznymi oraz plastycznymi są okazją do ćwiczeń małej motoryki. Pomysł stworzenia makiety (jako zadanie domowe w dobie covid-u) dostarczyły nam dwie wychowawczynie z bocheńskiego przedszkola. Dzięki tym fantastycznym kobietom, dziecko z zaangażowaniem i wielką pasją przyklejało i wycinało miasteczko.

Dziękujemy za inspirację do działania w domu! Razem z moim przedszkolakiem puściłam wodze fantazji i tym samym mamy „Makietę Bochni”:

4. Produkty lokalne w Bochni

W sercu rynku możesz napić się świetnej kawy lub herbaty, zjeść przepyszne, tradycyjne smakołyki, w iście Bocheńskim stylu. Co ciekawe, większość lokali przygotowała specjalne miejsca – kąciki dla młodszych dzieci.

Oto kolorowanka filiżanki kawy – kliknij poniżej, aby go pobrać.

filiżanka rysunek

Do tradycyjnych smakołyków należą:

Kurtosz bocheński

Takie słodkości zaznasz w „Cafe Espresso”. Miałam okazję zatracić się w tym niesamowitym smaku i powiem Wam tylko tyle – niech żałuje ten, który tego nie skosztował! Ten smak to wyjątkowy kunszt i poezja. Oto jego zdjęcie oraz obrazek do kolorowania. Kliknij, aby go pobrać.

Pewnie zastanawiacie się co to takiego? to wyjątkowe ciasto w kształcie wydrążonego walca, wykonywane w specjalnym piecu, które po upieczeniu obsypuje się różnego rodzaju dodatkami – słodkimi, a czasami nawet wytrawnymi. Pierwsze wypiekane kurtosze mają swój początek na Węgrzech, gdzie wypiekano je w XVIII wieku tylko dla szlachty. Pierwsza wzmianka o tych słodkościach pojawiła się w 1723 roku.

Chcesz poznać jego smak? Przyjedź do Bochni!

kurtosz rysunek
kurtosz
Kurtosz bocheński w sosie waniliowo-malinowym.

Solne lody

Również w tej samej przytulnej kawiarence, znajdziesz czarne lody na bazie soli bocheńskiej. Wspaniałe… to mało powiedziane!

Jeśli raz spróbujecie, już zawsze będziecie tam wracać.

Oto ćwiczenie z lodami w roli głównej:

do pobrania 1 obrazek

lody rysunek

Pizza

Jeśli Ty lub Twoje dzieci jesteście głodni, masz do wyboru wiele restauracji. Jedną z nich jest „Restauracja Sztygarówka. Kopalnia smakówtutaj zjecie regionalne pizze o wdzięcznych nazwach:

 • „Sztygarska”,
 • „Kopacza”,
 • ”Warzelnika”,
 • „Górniczy urobek”,
 • „Solne jezioro”,
 • „Solny bałwan”
 • i wiele, wiele innych pyszności.

Chleb żarnawy

Do produktów lokalnych należy też chleb żarnawy. Wyrabiany w miejscowości Łomna, wpisany jest na listę produktów tradycyjnych. Jest to owalny lub podłużny chleb, posypany ziarnami pszenicy, które są odpowiednio zgniecione. Chleb ten, nie zawiera żadnych polepszaczy i pieczony jest metodą tradycyjną – w piecu opalanym drewnem. Wspaniały!

Wyroby z Muchówki

Kiełbasa i boczek z Muchówki to wyroby o wspaniałym smaku i zapachu, oczywiście tradycyjnie przyrządzane. Produkty są dostępne tylko na lokalnym rynku. Ich zakup nie jest łatwy, ale za to jak smakuje!

Solny relaks

Wśród produktów lokalnych jest też sól, która ma właściwości lecznicze i relaksujące. Stosowana zarówno w potrawach, jak i w kąpielach – uzdrawia i odmładza. 

Polecam!

5. Kopalnia soli w Bochni

Spacerując dalej natkniemy się na najpiękniejszą i najstarszą perełkę mojego miasta – Kopalnię soli w Bochni!

Dawno, dawno temu, w 1234 roku, w rodzinie królewskiej urodziła się Kinga…. Legenda mówi, że pewnego dnia (już jako dorosła dziewczyna), przejeżdżała przez małą osadę – Bochnię. Księżna zatrzymała się w domu szewca i w podziękowaniu za gościnność poradziła, aby szukać soli w przydomowym ogródku. Szewc podjął się wyzwania i wykopał bryłę soli.

Było to ogromne odkrycie – znaleziono złoża soli kamiennej. W ogrodzie szewca powstał szyb – Sutoris. Zachęcam do odwiedzania najpiękniejszej i najstarszej Kopalni soli w Bochni!

obraz Kingi

Dla przedszkolaków oraz dzieci w wieku szkolnym, przygotowano pięć programów edukacyjnych. Oparte one są na tajemniczych legendach kopalni, a połączone z noclegiem stanowią niezapomniana przygodę!

Będąc w podziemiach możesz jechać podziemną kolejką, płynąć łodzią w zasolonych korytarzach solankowych, możesz zagrać w piłkę nożną, siatkówkę, grać w bambingtona i inhalować się zdrowym powietrzem. Moje dzieci za każdym razem są zachwycone!

Moc atrakcji to również multimedialne filmiki i projekcje, możliwość uczestniczenia w różnych zajęciach dodatkowych, zwiedzanie z przewodnikiem po najstarszych korytarzach solnych. Z całego serca polecam tą przygodę w Solnym Grodzie!

Ciekawostką Bocheńską jest legenda dotycząca tej najstarszej Kopalni. Znajdziecie ją w książeczce pt. ”Legendy Bocheńskiego Grodu”. Co ważne, młodzież i dzieci z teatru Artystokrackiego w Bochni wystawiła sztukę „767 lat temu” – czyli jak powstała Kopalnia Soli w Bochni. Na zdjęciach m.in. moja 5 letnia córka Nikola, jako dwórka węgierska.

Po odbytej przygodzie podróżniczej warto uwiecznić swoje wspomnienia i przeżycia w krysztale soli.

Skorzystaj ze wzoru, by pokolorować rysunek lub stwórz samodzielnie własny kryształek soli. Z pewnością będzie oryginalny i niepowtarzalny!

krysztalek

6. Kościół św. Mikołaja

Wracając do zwiedzania: wspaniałym zabytkiem jest gotycki kościół św. Mikołaja, który ufundowała księżna Grzymisława w XIII wieku. Kościół, w związku z pożarem, został przebudowany w XVII wieku. Wnętrze kościoła jest utrzymane w stylu rokoko i baroku.

Obok kościoła – drewniana dzwonnica, odbudowana w latach 90-tych XX wieku.

Oto przykłady ćwiczeń jakie możesz wykonać ze swoim dzieckiem, rozcinając widokówkę  – ”Dzwonnica w Bochni”.

7. Park Archeologiczny - Osada VI Oraczy

Interesujesz się archeologia tak, jak ja? W takim razie musisz odwiedzić Park Archeologiczny – Osada VI Oraczy.
Znajduje się on nieopodal Kopalni soli. Znajdziesz tam chaty pokryte strzechą lub gontem, przenosząc się do wioski osadników z połowy XIII wieku. Bramę otworzy Ci przewodnik, ubrany w średniowieczny strój i pokaże Ci dawne średniowieczne czasy.
Zwiedzający (grupy szkolne) mogą własnoręcznie wcielić się w różne role np. rzemieślników i ulepić gliniane naczynia. Sprawdzisz komu żyło się łatwiej? Czy Tobie w dzisiejszych czasach, czy mieszkańcom Bochni?

8. Tężnia solankowa

Idąc z Parku Oraczy w kierunku plant, możemy zauważyć tężnię solankową. Panuje w niej specyficzny „mikroklimat”, z którym spotykamy na przykład nad morzem. Godzinna inhalacja w tym miejscu zapewni Ci sporą dawkę jodu – porównywalną z tym nad morzem!
Jest to genialne rozwiązanie dla ludzi z chorobami układu oddechowego, alergików (także cierpiących na alergie skóry) mających problemy z tarczycą i nadciśnieniem tętniczym.

Tężnia solankowa zlokalizowana jest na terenie PSP nr 2 w pobliżu dużego boiska sportowego. Można na nim grać w piłkę nożną i koszykówkę, jest też fontanna i plac zabaw dla młodszych dzieci. Wstęp do niego jest bezpłatny!

9. Muzeum motyli Arthropoda

Zgadnijcie, gdzie prowadzą barwne murki z motylami na plantach, obok tężni?.. do cudownego Muzeum motyli Arthropoda! Znajdziecie tam zjawiskowe okazy, jakimi nie pochwalą się inni. Warto odwiedzić to miejsce pełne pasji kolekcjonerskich i barwnych skrzydlatych motyli.
Oto link do bezpłatnych ćwiczeń – „Motyle w Bochni”. Możesz je wydrukować, wycinać ze swoim dzieckiem i bawić się w kategoryzacje, ćwicząc kolory, pojęcia: mały – duży i wiele innych!

zestaw motyle

Ćwiczenia do pobrania

Kliknij przycisk poniżej i pobierz bezpłatny zestaw ćwiczeń logopedycznych „Motyle” mojego autorstwa. Znajdziesz tu również instrukcję wykonywania zadań przez dziecko.

Bochnia zachwyca swoja różnorodnością! Dlatego polecam spacer po „Kolejce” oraz wizytę w Parku rodzinnym w Uzborni.

10. Kolejka

Kolejka, czyli 750 metrowy ciąg pieszo – rowerowy, w którym zlokalizowano plac zabaw z kolejką tyrolską dla dzieci oraz zieloną siłownię. Moje dzieci uwielbiają to miejsce. Starszy syn jeździ tam na deskorolce, młodsza na hulajnodze. Osobiście często tam biegam. Spokój , cisza i mnóstwo zieleni sprawia, że nie sposób się nie zakochać w tym miejscu!

Aby dojechać do „Kolejki” w Bochni najprościej kierować się ul. Karosek. Jadąc ul. Karosek nieopodal skrzyżowania z ul. Trinitatis po lewej stronie znajdziecie parking. Tam właśnie zaczyna się plac zabaw.

11. Park rodzinny Uzbornia

Jak dzisiaj wygląda Uzbornia?

Ze szczytu góry, a dokładnie z wieży widokowej nad restauracją można podziwiać panoramę miasteczka i spędzać czas na łonie natury. Najłatwiej tu dojść z Rynku, idąc początkowo ulicą Sądecką. Spacer pod górkę się opłaci, bo widoki są przepiękne. Poza tym idąc pieszo, napotkamy przy ulicy studnię!

Niemożliwe? A jednak! Z tej właśnie studni miejskiej dawno temu czerpano wodę, która drewnianym „rurmuzem” płynęła sobie spokojnie do rynku. Ten pierwszy wodociąg bocheński doprowadzał wodę dzięki spadkowi terenu.

Jeśli lubisz aktywność tutaj jej nie zabraknie. Do wyboru masz obiekty sportowe: skatepark, trasę rowerową, boisko sportowe, plac zabaw dla dzieci. Możesz zwiedzić staw z rybami, spacerować wśród drzew, skorzystać z cyklicznych imprez w amfiteatrze. Dla wszystkich tych, którzy lubią czytać, jest mała biblioteczka – tutaj możesz wypożyczyć książkę do czytania lub zostawić swoją.

Gdy zejdziesz dróżkami na sam dół – dojdziesz do pomnika ofiar zbrodni hitlerowskich. Tuż za nią w kierunku zachodnim znajdziesz dolinkę, gdzie znajduje się figura Marii Niepokalanie Poczętej. Jest to też wotum za uratowanie życia dziecka.

Myślę, że w Bochni każdy znajdzie coś dla siebie. Mam nadzieję, że tym postem zachęciłam Was do zwiedzenia tego malowniczego i bardzo interesującego miejsca, pełnego historii.

Jeśli nie masz planów – przyjedź do nas! Tutaj znajdziesz to, czego szukasz – wypoczynek i relaks.

Do zobaczenia w Bochni!