Pewnie każdy z Was pamięta swoje pierwsze książki z dzieciństwa. Kojarzymy je z pewnymi okolicznościami, czasem ze świetną zabawą. Dzisiaj proponuje Wam moje zabawne wierszyki: „Kreatywne wierszyki ćwiczące buzię i języki”- czyli 82 strony ćwiczeń dla dzieci do samodzielnego druku. Książeczka może znaleźć zastosowanie w szkołach, przedszkolach, poradniach logopedycznych, gabinetach logopedycznych, na zajęciach domowych.

Książka i jej dostępność

Książka „Kreatywne wierszyki ćwiczące buzię i języki” dostępna jest w formie pliku elektronicznego PDF do samodzielnego i wielokrotnego wydruku i wykorzystania w pracy z dzieckiem.

Wielką zaletą jest dobór wierszy do określonych głosek oraz odpowiedniej grupy wiekowej. Jest to bardzo ważne, ponieważ dziecko ma możliwość skoncentrowania się na jednym z dźwięków i pokazania go w wymowie. Może to robić śpiewając, wyklaskując lub po prostu powtarzając. Dodatkowo, co dla dzieci jest zawsze bardzo interesujące, możemy utrwalać brzmienie w wyrazach, zdaniach w postaci części do uzupełniania po kropeczkach, w formie labiryntów, kolorowanki, uzupełnianek. Wszystko po to, by dziecko uczyło się przez zabawę.

cytat o książce

Wiersze te ćwiczą słuch fonemowy.

Poprzez rytmiczne ćwiczenia dziecko uczy się prostych, nieskomplikowanych rymów oraz słów, wyrazów, zdań, poszerza swoje słownictwo, ćwiczy pamięć i koncentrację ucząc się przy tym poprawnej wymowy.

Wielopłaszczyznowe zastosowanie wierszy

Wierszyki są świetną zabawą dla dzieci i stanowią „bazę” do ćwiczeń:

 1. W rotacyzmie –zamianie głoski „R” – wiersze wspomagają utrwalenie tej głoski.
 2. Utrwalają głoski trzech szeregów:
  a) ciszący – ś, ź, ć, dzi,
  b)syczący – głoski s, z, c, dz,
  c) szumiący – sz, ż, cz, dż.
 3. Dodatkowo powstały też ćwiczenia dykcyjne, czyli łamańce językowe i ćwiczenia pamięci dla starszych dzieci.

 4. Wiersze mają też zastosowanie przy wykonywaniu masażu twarzy niemowląt i dzieci starszych.

Zapraszam do kontaktu!

Jeśli potrzebujesz konsultacji lub ukierunkowanej terapii logopedycznej – napisz lub zadzwoń. Chętnie służę swoją pomocą zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Opis poszczególnych kategorii wierszy

Kreatywne wierszyki zawierają materiał podzielony na kilka części.

 1. Ćwiczenia mające zastosowanie w masażu twarzy dzieci (niemowlęta oraz dzieci w młodszym wieku szkolnym).
  2. Gimnastka buzi i języka – dotyczy ona ćwiczeń dla dzieci od drugiego roku życia.
  3. Wyrażenia dźwiękonaśladowcze– są to ćwiczenia mające na celu naukę pierwszych słów przekazane w bardzo prosty sposób.
  4.Ćwiczenia głosek, które powinny się pojawić w wymowie dziecka 4 letniego. Należą do nich głoski :P, B, M, N, L, T, D, N, F, W, Ś, Ć, Ź, DŹ, K, G, S, Z, C, DZ.
  5.Ćwiczenia dla pięciolatków – nauka głosek: SZ, Ż, CZ, DŻ.
  6. Ćwiczenia dla sześciolatków –ćwiczenia głoski R.
  7.Ćwiczenia dykcyjne oraz ćwiczenia pamięci dla starszych dzieci.

Historia powstania książki

Wiersze te powstawały stopniowo, na przestrzeni trzech lat. Były tworzone w wolnym czasie, czasem w najmniej niespodziewanych warunkach. Spisywane były dosłownie na resztkach papieru, fragmentach gazet, czy wyrwanej z zeszytu kartki. W końcu-zostały przepisane na komputerze i ułożone po kolei: od wyrażeń dźwiękonaśladowczych, po rymowanki zgodnie z metodologią: od wierszy dla niemowlaka do wierszy przeznaczonych dla sześciolatka.

Kto mnie inspirował przy pisaniu wierszy?

Kilka osób – moja mama, która również pisze wiersze, ale chowa je „do poduszki”, nigdy nie chciała ich w jakikolwiek sposób publikować, chociaż pisze je po mistrzowsku. Inspirowały mnie też moje własne dzieci – Dawid i Nikola, moja przyjaciółka Aga, koleżanka Marzena oraz „Benia”.

Wiersze te mają specjalna dedykację:

 • dla mojej mamy (wiersz pt. „Smakołyki dla mamy”),
 • dla mojej przyjaciółki Agnieszki J. („ wiersz pt. ”Agnieszka”),
 • dla Marzeny Fenert i jej córeczki ( wiersz pt. ”Mikołaj”),
 • dla koleżanki „Beni” (wiersz pt. „Kwoka”), bez której tego wiersza by nie było.

Każda z tych osób wniosła coś w moje życie i za to je cenię. Każda z nich dała mi przysłowiowego kopa w tyłek, abym wzięła się w garść i dokończyła to, co zaczęłam przed laty.

Poznaj moją książkę

W tym poście możesz przeczytać dwa publikowane wiersze i pobrać je na pulpit swojego komputera. Wiersz pt.” „Spacer Franka” to ćwiczenia dźwiękonaśladowcze dla młodszych dzieci. Natomiast wiersz pt: ”Kurka” to utrwalanie wywołanej głoski „K” w sylabach oraz wyrazach i zdaniach.

książka kreatywne wierszyki

przekonaj się sam!

Kliknij przycisk poniżej i pobierz bezpłatny fragment książeczki logopedycznej „Kreatywne wierszyki ćwiczące buzię i języki” mojego autorstwa. Znajdziesz tu również zadania stymulujące motorykę małą Twojego dziecka.

Zapoznaj się z pełną informacją o książce, pierwszymi recenzjami i szczegółami dotyczącymi jej dostępności.

Sprawdź inne moje publikacje:

Zestaw wyselekcjonowanych pomocy logopedycznych przeznaczonych dla dzieci z Zespołem Downa, z Autyzmem, z Afazją oraz dla dzieci w normie intelektualnej.

Zestaw odpowiednio dobranych ćwiczeń przeznaczonych dla dzieci i dorosłych, chcących poprawić mowę, pamięć, koncentrację, uwagę.

Zestaw praktycznych zadań i ćwiczeń wspomagających naukę mówienia oraz myślenia wraz z omówieniem, przeznaczone dla dzieci z Zespołem Downa, z Autyzmem, z Afazją, Alalią oraz dla dzieci w normie intelektualnej