Nerw błędny, zwany inaczej nerw X ( łac. nervus, vagus) najdłuższy z nerwów czaszkowych. Jest też zwany nerwem mieszanym, ponieważ prowadzi włókna czuciowe, ruchowe oraz przywspółczulne. Nerw ten należy do autonomicznego układu nerwowego, zwanego w skrócie AUN.

Za co odpowiada nerw błędny?

Nerw błędny odpowiada za kontrolę oddechową, szybkość akcji naszego serca, funkcję trawienia, odruchu kaszlu, wymiotów, za nasz nastrój, samopoczucie, funkcjonowanie jelit.

Stymulacja nerwu błędnego sprawia, że poprawia się nasze samopoczucie, czujemy się odprężeni, wypoczęci, stan ten jest określany: jak po zjedzeniu dobrego posiłku.

Dlaczego tak się dzieje?

Dzieje się tak dlatego, ponieważ wydziela się serotonina, która jest produkowana w 90 procentach w jelitach. To dlatego mówi się, że jelita to nasz drugi mózg. Serotonina to neuroprzekaźnik, który kontroluje to czy jesteśmy głodni czy nie, umożliwia nasze zasypianie, dzięki niej mamy wspaniałe  samopoczucie i dni pełne radości.
Gdy poziom serotoniny spada, czujemy się  zmęczeni, wrażliwi na ból, pojawiają się depresje, wahania nastroju.

W jaki sposób stymulować nerw błędny?

Nerw błędny możemy stymulować poprzez:

 1. Oddychanie przeponą.
 2. Uciskanie oczu.
 3. Ćwiczenia mięśni brzucha, masaż brzucha.
 4. Płukanie gardła, bulgotanie , tkz ”pełne usta”.
 5. Wypicie duszkiem pełną szklanki wody.
 6. Jedzenie różnych smaków następujących po sobie-zwiększa się wtedy wydzielania śliny.
 7. Masaż wewnątrz ucha.
 8. Śpiew przeponowy.
 9. Pozycja ciała głową w dół.
 10. Rozluźnienie powięzi.
 11. Rozluźnienie gardła: poprzez np. mruczenie: mmmmm, gaaa, maaa, aaa.
 12. Spanie na lewym boku ciała.
 13. Udawanie głośnego szczekania: łof-łof !!!
 14. Nabrać w usta dużo wody i wytrzymać tak przez chwilę, po czym wypluć lub połknąć.
 15. Zaraz po przebudzeniu umyć twarz zimną wodą.

napisz lub zadzwoń!

Jeśli potrzebujesz diagnozy, konsultacji logopedycznej lub ukierunkowanej terapii – świetnie trafiłeś! Chętnie służę pomocą zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Przykładowe publikacje:

Zestaw wyselekcjonowanych pomocy logopedycznych przeznaczonych dla dzieci z Zespołem Downa, z Autyzmem, z Afazją oraz dla dzieci w normie intelektualnej.

Zestaw odpowiednio dobranych ćwiczeń przeznaczonych dla dzieci i dorosłych, chcących poprawić mowę, pamięć, koncentrację, uwagę.

Zestaw praktycznych zadań i ćwiczeń wspomagających naukę mówienia oraz myślenia wraz z omówieniem, przeznaczone dla dzieci z Zespołem Downa, z Autyzmem, z Afazją, Alalią oraz dla dzieci w normie intelektualnej