Praca terapeuty manualnego w gabinecie logopedycznym może być ciekawym połączeniem dwóch różnych obszarów terapeutycznych. Terapeuta manualny zajmuje się pracą i funkcjonowaniem tkanek miękkich ciała, takich jak mięśnie, więzadła i stawy, w celu poprawy funkcji ruchowej i złagodzenia dolegliwości bólowych. Z kolei logopedia skupia się na diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń mowy, głosu i języka.

napisz lub zadzwoń!

Jeśli potrzebujesz diagnozy, konsultacji logopedycznej lub ukierunkowanej terapii – świetnie trafiłeś! Chętnie służę pomocą zarówno dzieciom, jak i dorosłym.
Świadczę usługi z dojazdem do klienta, w tym osób starszych, po udarze mózgu.

Terapia manualno - logopedyczna

Łączenie tych dwóch dziedzin może być korzystne dla pacjentów, zwłaszcza jeśli mają oni trudności zarówno z funkcją mówienia, jak i problemami związanymi z układem mięśniowo-szkieletowym.

Oto kilka potencjalnych obszarów, w których terapeuta manualny odnajduje swoje miejsce w gabinecie logopedycznym:

1. Problemy z mięśniami twarzy i jamy ustnej

Terapeuta manualny może pracować nad złagodzeniem napięcia mięśniowego, poprawą elastyczności i równowagi mięśniowej, co może być szczególnie istotne dla osób z trudnościami w wymowie dźwięków, artykulacji lub problemami z kontrolą ruchów ust.

2. Zaburzenia połykania

Terapeuta manualny może pomagać pacjentom z trudnościami w połykaniu poprzez skupieniu się na pracy mięśni szyi i okolic jamy ustnej, co wpływa na zwiększenie kontroli i siły mięśni odpowiedzialnych za proces połykania.

3. Problemy z głosem

Jeśli pacjent ma problemy z głosem z powodu napięcia mięśniowego, terapeuta manualny może pracować nad rozluźnieniem tych obszarów, co może wpłynąć pozytywnie na jakość głosu.

4. Zaburzenia sensoryczne

Niektóre dzieci z zaburzeniami mowy mogą mieć również problemy z integracją sensoryczną. Terapeuta manualny może pomóc w poprawie tej integracji poprzez odpowiednie techniki terapeutyczne.

5. Zaburzenia rozwojowe

Dzieci z opóźnionym rozwojem mowy i motoryki mogą korzystać z terapii manualnej w celu poprawy ogólnej funkcji mięśniowo-szkieletowej.

Logopeda i terapeunta manualny w jednym

Przed rozpoczęciem pracy w gabinecie logopedycznym jako terapeuta manualny, ważne jest, aby zdobyć odpowiednie kwalifikacje i certyfikaty w dziedzinie terapii manualnej. Ponadto, współpraca z logopedą jest kluczowa, aby zapewnić kompleksową opiekę pacjentom, uwzględniając zarówno aspekty mowy, jak i fizyczne.

Dzięki odpowiednim uprawnieniom łącze te dwie specjalizacje ze sobą – podchodzę do pacjenta holistycznie, co wpływa pozytywnie na efektywność pracy z pacjentem.

Dla kogo terapia manualna?

Terapia manualna przede wszystkim jest przewidziana dla:

  • osób po udarach mózgu,
  • osób mających problemy ortodontyczne, zgrzytające zęby,
  • dzieci i młodzieży z problemami logopedycznymi,
  • osób o nadmiernym ślinieniu, otwartej buzi, czy przy oddychaniu ustami przez dzieci

Na tym etapie chciałam nadmienić, że oferuję terapię manualną zarówno stacjonarnie, jak i z dojazdem do pacjenta.

terapeuta manualny i logopeda

Na czym polega terapia manualna w gabinecie?

Terapia manualna to specjalistyczna forma fizjoterapii, która wykorzystuje ręce terapeuty do diagnozowania i leczenia różnego rodzaju dolegliwości fizycznych. 

W moim gabinecie, masaż może być jedną z wielu stosowanych technik. Masaż szyi, głowy, twarzy, dłoni i stóp może pomóc w złagodzeniu napięć mięśniowych, poprawie krążenia krwi oraz zwiększeniu zakresu ruchu. Terapia ręki, czyli zajmująca się leczeniem i rehabilitacją dłoni, może obejmować różnorodne ćwiczenia, manipulacje stawów, a także techniki masażu skoncentrowane na tej części ciała.

Dodatkowo, stymulacja nerwu błędnego może być częścią podejścia terapeutycznego w ramach terapii manualnej. Nerw błędny jest jednym z głównych nerwów czaszkowych i pełni istotną rolę w regulacji wielu funkcji, takich jak oddychanie, tętno, trawienie i inne procesy autonomiczne. Z tego tez powodu, jego stymulacja może być stosowana w kontekście terapii manualnej w celu wpływania na reakcje autonomiczne oraz poprawy równowagi i funkcji organizmu.

Pomoce logopedyczne

Zastanawiasz się nad kupnem dodatkowych materiałów do samodzielnej pracy z dzieckiem w domu? W ofercie posiadam kilka innych publikacji, które mogą Cię zainteresować. Napisz lub zadzwoń – zapoznam Cię ze szczegółami oferty.

Przykładowe publikacje:

Zestaw wyselekcjonowanych pomocy logopedycznych przeznaczonych dla dzieci z Zespołem Downa, z Autyzmem, z Afazją oraz dla dzieci w normie intelektualnej.

Zestaw odpowiednio dobranych ćwiczeń przeznaczonych dla dzieci i dorosłych, chcących poprawić mowę, pamięć, koncentrację, uwagę.

Zestaw praktycznych zadań i ćwiczeń wspomagających naukę mówienia oraz myślenia wraz z omówieniem, przeznaczone dla dzieci z Zespołem Downa, z Autyzmem, z Afazją, Alalią oraz dla dzieci w normie intelektualnej