Autyzm jest nadal bardzo tajemniczym zagadnieniem. Dlaczego? Ponieważ zaburzenia z nim związane mogą być bardzo zróżnicowane. U każdego dziecka te zaburzenia mogą inaczej wyglądać, mogą mieć inny zasięg oraz stopień nasilenia objawów. Rodzice często też nie mają wiedzy o autyzmie. W sumie – nie muszą jej mieć. Mają do tego prawo, by nie wiedzieć. Zdarza się, że dziecko jest diagnozowane dopiero w przedszkolu. Rodzice wtedy zgłaszają, że ich pociecha po prostu nie mówi. Później okazuje się, że są to zaburzenia autystyczne.

Autyzm - czas jest istotny

Moment, kiedy dziecko wchodzi do mojego gabinetu jest dla mnie bardzo ważny. Obserwuję bowiem wszystkie możliwe i niepokojące czynniki i symptomy. Czasami dziecko trafia zbyt późno. Niepokojące objawy autyzmu są zauważane przez troskliwą matkę, która już wie, że to autyzm i przyszła tylko po potwierdzenie. Bywa, że jest wyśmiewana przez rodzinę, że lekarz prowadzący uzna, aby „ dać dziecku jeszcze rok i zobaczymy”. Czas działa tutaj jednak na niekorzyść. Ponadto, dziecko utrwala niepożądane zachowania. Dlatego tak ważny jest ten moment, kiedy zaobserwujemy niepokojące symptomy i rozpoczynamy intensywną terapię pod okiem wielu specjalistów.

napisz lub zadzwoń!

Umów się na konsultację logopedyczną już dziś.

Esencja autyzmu

Oto podstawowe infomacje na temat autyzmu, które należy mieć na uwadze zmagając się z jego problemem:

  1. Autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju. Ma ono wpływ na funkcjonowanie wszystkich sfer życia tak dziecka, jak i rodziców.
  2. Pierwsze objawy autyzmu można zauważyć już w pierwszym roku życia. Niestety, nasilają się one w kolejnych latach.
  3. Obecnie około jedno dziecko na 68 przejawia zaburzenia związane z tak zwanym spektrum autyzmu. Dane te potwierdzają, że liczba dzieci cały czas wzrasta.
  4. Z udostępnianych danych wynika, że autyzm dotyka częściej chłopców, niż dziewczynki.

Gdzie zdiagnozować autyzm?

Poniżej zamieszczam kilka adresów, gdzie możesz zdiagnozować autyzm u swojego dziecka na terenie Krakowa. Są to najbliższe poradnie funkcjonujące w pobliżu miasta Bochnia.

Jednocześnie informuję, że nie czerpię z tego tytułu żadnych korzyści finansowych oraz materialnych. Najważniejsze jest dla mnie dobro dziecka. Adresy tych placówek są ogólnie dostępne w internecie. Nie udzielam informacji dotyczących cen, rejestracji, terminów wizyt tych placówek.

CENTRUM TERAPII PROMITIS
ul. Grottgera 1, lok 3
30-030 Kraków

CENTRUM METODY KRAKOWSKIEJ
ul. Rakowicka 65,
31-521 Kraków

PORADNIA DLA DZIECI Z AUTYZMEM I INNYMI ZABURZENIAMI ROZWOJU
ul. Zacisze 7,
31-156 Kraków

Chcesz kupić pomoce?

Zastanawiasz się nad kupnem dodatkowych materiałów do samodzielnej pracy z dzieckiem w domu? W ofercie posiadam kilka publikacji, które mogą Cię zainteresować. Napisz lub zadzwoń – zapoznam Cię ze szczegółami oferty.

Moje publikacje:

Zestaw wyselekcjonowanych pomocy logopedycznych przeznaczonych dla dzieci z Zespołem Downa, z Autyzmem, z Afazją oraz dla dzieci w normie intelektualnej.

Zestaw odpowiednio dobranych ćwiczeń przeznaczonych dla dzieci i dorosłych, chcących poprawić mowę, pamieć, koncentrację, uwagę.

Zestaw praktycznych zadań i ćwiczeń wspomagających naukę mówienia oraz myślenia wraz z omówieniem, przeznaczone dla dzieci z Zespołem Downa, z Autyzmem, z Afazją, Alalią oraz dla dzieci w normie intelektualnej